O rozwoju inteligentnych miast przyszłości na Forum Ekonomicznym w Karpaczu [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Nowoczesne narzędzia odpowiadają na potrzeby lokalnej społeczności i czynią życie w mieście bardziej komfortowym. W co i jak inwestować, aby rozwój technologiczny podniósł atrakcyjność miast? To temat dyskusji podczas pierwszego dnia 31. edycji Forum Ekonomicznego, w której uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Idea smart city zmienia się. Obecnie w centrum zainteresowania są obywatele i kwestie współtworzenia przez nich miasta, czyli możliwości współdecydowania o tym, gdzie inwestowane są środki samorządów – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że priorytetem smart city jest partycypacja i rozwiązywanie konkretnych problemów zgłaszanych przez mieszkańców.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że w Polsce mamy prawie tysiąc miast i wszystkie chcą oraz powinny się rozwijać. Droga do bycia „smart” jest otwarta dla wszystkich miast, zarówno tych większych jak i mniejszych.

- Z pomocą w kreowaniu warunków dla miast i miejskich obszarów funkcjonalnych, aby mogły się rozwijać w sposób zrównoważony i oferować mieszkańcom wysoką jakość życia przychodzi Krajowa Polityka Miejska 2030 (KPM 2030) – zaznaczyła wiceminister.

Dokument został przyjęty 14 czerwca 2022 r. przez Radę Ministrów. KPM 2030 określa wizję długofalowego rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych. Droga ta prowadzi przede wszystkim przez silne, zwarte, odporne, zielone i produktywne miasta.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła również o wsparciu działań na rzecz smart city. Wymieniła między innymi program „Rozwój Lokalny”, realizowany z Funduszy Norweskich i EOG. Wspomniała także o Partnerskiej Inicjatywie Miast. Obecnie, rozpoczęła się druga edycja tej inicjatywy. Jako przykład pomocy z funduszy unijnych wskazała konkurs dotacyjny "HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców".

- Wierzę, że środki unijne w perspektywie 2021-2027 umożliwią kontynuację wsparcia wdrażania idei smart city i interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów i wyzwań ekologicznych, środowiskowych oraz społecznych miast – powiedziała sekretarz stanu.

Wiceminister podkreśliła, że główny cel polityki rozwoju miast upatrujemy w kształtowaniu miasta sprawiedliwego społecznie i zrównoważonego w swym rozwoju, dokonującego przede wszystkim transformacji w kierunki miasta kompaktowego i zielonego, produktywnego i cyfrowego oraz dostępnego i sprawnie zarządzanego.

 

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute