W Krynicy o znaczeniu sieci TEN-T i innowacjach społecznych [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w debacie ministrów poświęconej znaczeniu sieci TEN-T w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w dyskusji o działaniach społecznych na rzecz poprawy jakości życia. Rozmowy odbyły się w ramach trwającego Forum Ekonomicznego.

Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T) obejmuje szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej.

- Instrument Łącząc Europę (CEF) jest unijnym programem zarządzanym przez Komisję Europejską. Poprzez „CEF Transport” wspierana jest infrastruktura transportowa leżąca w sieci TEN-T – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas debaty „Geopolityczne znaczenie sieci TEN-T w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Jak przypomniała Małgorzata Jarosińska-Jedynak w nowym programie CEF na lata 2021-2027 przewidziano prawie 26 mld euro na sektor transportu.

Celem rozwijania sieci TEN-T jest zapewnienie spójności terytorialnej Unii Europejskiej i usprawnienie swobodnego przepływu osób oraz towarów. Efektywnie funkcjonujący w ramach UE system transportowy ma przyczyniać się do poprawy działania jednolitego rynku wewnętrznego, stymulować wzrost gospodarczy regionu, a także podnosić konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich i całej UE w skali globalnej.

Innowacje społeczne jako sposób rozwiązywania wyzwań współczesnego świata

- Innowacje społeczne są niezbędne. Tworzenie nowych, bardziej skutecznych metod rozwiązywania problemów społecznych służy poprawie jakości życia społeczeństwa. W Polsce działania na rzecz rozwoju innowacji w sferze społecznej są wspierane między innymi z unijnego programu Wiedza, Edukacja i Rozwój (POWER) – powiedziała wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Sekretarz stanu zaznaczyła, że nie ma jednej recepty na innowację społeczną. Dlatego nie ograniczamy w naszych projektach metod generowania innowacji i grona osób, które mogą stać się innowatorami społecznymi.

Jak dodała wiceminister w tej  grupie mieszczą się innowacje społeczne, które wspierają potrzeby często pomijane przy projektowaniu usług powszechnych. Takie innowacje pozwalają uświadomić usługodawcom publicznym i prywatnym, że wśród nas są osoby, dla których korzystanie ze standardowych usług jest utrudnione.

- Rząd polski wspiera rozwój innowacji społecznych i będzie je wspierać w kolejnych latach. Na ich rozwój przeznaczyliśmy w POWER 754 mln zł. Planujemy jeszcze wyższą kwotę w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 - podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jako przykład innowacji wiceminister wymieniła sieć Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Istotą projektu jest nowe podejście do opieki psychiatrycznej w Polsce, która z formy instytucjonalnej i szpitalnej przechodzi w formę środowiskową, czyli bliską otoczeniu osoby potrzebującej pomocy.

Jarosińska-Jedynak przybliżyła również testowany obecnie model Dostępnej Szkoły. Przedsięwzięcie to pomaga szkołom podstawowym w likwidacji barier z zakresu dostępności zarówno w zakresie technicznym, jak i edukacyjno-społecznym. Innowacje te powstały w projektach nadzorowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute