Wiceminister Jarosińska-Jedynak: polityka spójności dostosowuje się do nowych wyzwań i celów rozwojowych UE [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Polityka spójności, kierunki rozwoju i wyzwania związane z wdrażaniem funduszy europejskich w regionach, a także rola biznesu i innowacji w tworzeniu rozwiązań dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami to główne tematy paneli, w których na VIII Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Nowa perspektywa finansowa to przede wszystkim wyzwania związane z celami klimatycznymi, cyfryzacją i innowacyjnością. Wszystkie te kwestie zostały ujęte w Umowie Partnerstwa na lata 2021-2027 oraz w programach krajowych i regionalnych – podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas sesji plenarnej VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, która została zorganizowana pn. „Polityka spójności a kierunki rozwoju współczesnych regionów”.

Następnie uczestniczyła w panelu eksperckim poświęconym roli i wyzwaniom związanym z wdrażaniem funduszy europejskich, jakie stoją przed samorządami w perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

- Rekordowe 44% środków z polityki spójności na lata 2021-2027 zarządzane jest bezpośrednio w regionach. To gwarantuje ich najlepsze i najefektywniejsze wykorzystanie zgodne z lokalnymi potrzebami – powiedziała wiceszefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

I dodała: - Mam też nadzieję, że uda pogodzić się ambitne cele przyjęte przez KE z bieżącymi potrzebami naszych beneficjentów oraz walką z kryzysami wywołanymi najpierw przez pandemię Covid-19, a następnie przez wojnę na Ukrainie.

Wiceszefowa MFiPR wzięła również udział w panelu pn. „Dostępne innowacje dla samorządu, poprawa warunków życia mieszkańców z niepełnosprawnościami”. Resort funduszy i polityki regionalnej już od kilku lat z powodzeniem realizuje program Dostępność Plus. Jego celem jest zachęcenie sektora innowacji i biznesu do tworzenie nowatorskich i technologicznych rozwiązań odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami.

- Z myślą o tych podmiotach zorganizowano już siedem konkursów o łącznej wartości niemal 300 mln zł. Wśród nich m. in.: „Program Badawczy - Rzeczy są dla ludzi”, „Bony na innowacje”, „Badania na rynek”, „Design dla przedsiębiorców, czy też „Dostępność szansą na rozwój”. Dzięki nim powstają nowe rozwiązania technologiczne, usługi i produkty, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania osób starszych i z niepełnosprawnościami związane z ich codziennym życiem – zaznaczyła  Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zorganizowany już po raz ósmy Europejski Kongres Samorządów to forum wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji publicznej, organizacji pozarządowych, biznesu i polityki.

Departament Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute