Ruch .Nowoczesna proponuje własną politykę społeczną

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie Nowoczesna przedstawiła jeden z obszarów programowych partii poświęcony polityce społecznej (zobacz transmisję konferencji).

Na konferencji w Sejmie członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej powiedział: - Podejście Nowoczesnej do polityki społecznej jest bardzo kompleksowe. Zakładamy, że nie jest to polityka rozdawnictwa, a polityka inwestycji w obywateli - w ich talent i potencjał. Każda złotówka musi być sensownie wydana - efektywnie i właściwie.

Posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska powiedziała: - Ważne jest żeby państwo zapewniało taką politykę społeczną, aby wszyscy czuli się w swoim kraju szanowani i mieli poczucie godności, żeby działania rządu pozytywnie wpływały na chęć i możliwość rozwoju oraz poczucie bezpieczeństwa obywateli. Od 27 lat widzimy, że polityka państwa wobec polityki społecznej jest metodą krótkiej kołdry. To sytuacja, kiedy tak naprawdę mamy problem z patrzeniem w przyszłość . Nie da się tworzyć strategii polityki społecznej na przestrzeni tylko najbliższych wyborów parlamentarnych. Wszystkie populistyczne obietnice, które dziś widzimy są na krótką metę.

- Nowoczesna chce zaproponować program, który pozwoli na stabilne i bezpieczne rozwijanie się. Chcemy, aby wysokość emerytur i wynagrodzeń wzrosła, ale chcemy to zrobić dzięki reformom gospodarczym. To spowoduje, że realnie będziemy zarabiać więcej - dodała Joanna Augustynowska.

Hasłem, które Nowoczesna eksponowała w wyborach parlamentarnych było: „wolnorynkowa gospodarka, solidarna polityka społeczna". Z jednej strony silna rozbudowa gospodarki, przedsiębiorczości, firm, rozwijanie talentów  – z drugiej – nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy społecznej. Nowoczesna uważa, że można mieć jedno i drugie.

Każdy obywatel chce mieć poczucie bezpieczeństwa – fizycznego na ulicy i w domu, ale także bezpieczeństwa pracy, bezpieczeństwa finansowego i socjalnego. Zadaniem rządu jest je zapewnić. Mieliśmy lata zaniedbań, wycofania się praktycznie państwa, chaosu i bałaganu. Teraz przypadkowe działania PiS narażają gospodarkę na kolejne straty, które trudno będzie odrobić.

Obecne decyzje rządu PiS nie zwiększają bezpieczeństwa, Są tak iluzoryczne, jak pożyczka „chwilówka", która na początku jest miła, ale później płacimy za nią wysoką cenę.

Propozycje programowe dotyczące polityki społecznej:

I. W zakresie prawa pracy:

  1. Stop wykorzystywaniu pracowników poprzez nadużywanie umów zleceń, zamiast podpisywania umowy o pracę. Wprowadzimy jednolity kontrakt pracowniczy, który zagwarantuje takie same przywileje i obowiązki zatrudnionym na podstawie różnych umów. Zwiększymy w ten sposób stabilność zatrudnienia dla młodych pracowników.
  2. Płaca minimalna będzie wynosiła 50% płacy średniego wynagrodzenia w powiecie, w którym pracownik jest zatrudniony. Zachęci to firmy do inwestowania w miejscach o wysokim bezrobociu i niskich dochodach.
  3. Zmienimy zasady ochrony pracowników przed zwolnieniem w okresie przedemerytalnym, aby nie wywoływały one skutków odwrotnych do zamierzonych. Osoby które chcą dłużej pracować, by mieć wyższe emerytury nie będą zmuszane do rezygnacji z pracy.
  4. Wszyscy rodzice, którzy zechcą będą mogli posłać dziecko do żłobka i przedszkola. Samorządy otrzymają wsparcie finansowe dla tworzenia miejsc w żłobkach oraz innych form opieki nad małym dzieckiem.

II. W polityce emerytalnej:

  1. Utrzymanie obecnego wieku emerytalnego.
  2. Zmniejszymy przywileje emerytalne. Nie będą one przysługiwały osobom, które po raz pierwszy rozpoczynają pracę np. w górnictwie. Dzięki temu zostaną zachowane dotychczasowe prawa nabyte do wcześniejszych emerytur. Takie rozwiązanie spowoduje płynne wygaszanie przywilejów emerytalnych wprowadzając jasne i sprawiedliwe reguły gry.
  3. Osobom, które zechcą pracować dłużej pomożemy w późniejszym przechodzeniu na emeryturę - szczególnie przez odpowiedni system podnoszenia kwalifikacji.
  4. Zachęcanie pracujących do dodatkowego ubezpieczenia się na emeryturę. Wprowadzimy w tym celu Powszechne Pracownicze Programy Emerytalne, do których pracownicy będą przystępowali automatycznie z możliwością rezygnacji z tego ubezpieczenia.
  5. Zadbamy o bezpieczeństwo finansowe następnych pokoleń, w szczególności będziemy zasilali i chronili Fundusz Rezerwy Demograficznej, aby pieniądze tam zgromadzone nie były przeznaczane na bieżące potrzeby budżetowe.

III. W polityce pomocy społecznej:

  1. Indywidualne konta pomocy społecznej.
  2. Uporządkowanie, uproszczenie systemu świadczeń.
  3. Każdej osobie wymagającej wsparcia podamy rękę. We wszystkich formach pomocy społecznej skończymy z zasadą odbierania całego świadczenia, po przekroczeniu granicy określonej w przepisach. Rozszerzymy zasadę „złotówka za złotówkę" powodująca stopniowe wygaszanie pomocy. Wsparciu finansowemu będzie w dużo większym stopniu niż obecnie towarzyszyła pomoc asystentów rodziny.
  4. Dzietność. Rodziny, które tego potrzebują otrzymają pomoc finansową. Zmienimy program zasiłków rodzinnych (500+), aby nie trafiały one do osób najbogatszych. Nie zamierzamy likwidować tego programu, a jedynie zracjonalizować jego cele i ograniczyć niefrasobliwe wydawanie środków publicznych.
  5. Zwiększymy dostępność tego zasiłku na pierwsze dziecko, w szczególności dla osób samotnie wychowujących dzieci. Jednocześnie rodziny nie będą traciły całego zasiłku tylko dlatego, że ich dochody o kilka złotych przekroczyły ich limit.
  6. Pomożemy rodzinom, które chcą, ale nie mogą mieć dzieci. Przywrócimy finansowanie In Vitro.
  7. Osoby opiekujące się w rodzinie niepełnosprawnymi będą otrzymywać zasiłki niezależnie od wieku osoby niepełnosprawnej. Pomożemy im także w łączeniu opieki z pracą na część etatu i powrocie do pracy.

IV. W polityce wobec szczególnych grup:

  1. Mieszkania dla młodych: zachęcimy sektor prywatny do budowania tanich mieszkań wprowadzając rozwiązania umożliwiające gminom obniżanie cen gruntów i podatków dla firm budujących w technologiach półprzemysłowych. Wprowadzimy zasadę szybszej amortyzacji, oraz nowe zasady wynajmu mieszkań, aby zachęcić miasta i gminy do inwestowania w mieszkania na wynajem. Pomożemy również w zakupie mieszkania umożliwiając zwrot wkładu własnego i dając gwarancje kredytowe.
  2. Dzietność i rodziny: 500+ nie spełni swojej roli: potrzebujemy większej liczby urodzeń oraz więcej rozwiązań pozwalających na zachęcenie do posiadania dzieci dla osób tworzących tzw. klasę średnią w gospodarce. Żłobki, przedszkola, ale również In vitro. Albo dzietność albo imigranci w Polsce.
  3. Start młodych w rynek pracy: Uproszczenia w zakładaniu firm, jednolity kontrakt pracy by zmniejszyć liczbę umów niepewnych. Mieszkania na wynajem jako projekt realizowany głównie z samorządami. Państwo powinno interweniować, a niewykorzystanie potencjału młodych stanowi barierę rozwojową.
  4. Seniorzy: Starzenie się powoduje, że seniorzy znajdą się w trudnej sytuacji. Państwo musi zadbać o odpowiedni dostęp do służby zdrowia i leków, uwzględnić w swoich działaniach pogarszającą się sprawność osób w wieku senioralnym.





--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute