Komunikat prasowy typu public relations: Premier Mateusz Morawiecki: Bliska współpraca Polski i Niemiec niezbędna do zapewnienia współpracy w całej Europie

Komunikat prasowy typu public relations
Od: cirpress cirpress <cirpress na serwerze kprm.gov.pl>
Data: 19 marca 2018 21:49
Temat: Premier Mateusz Morawiecki: Bliska współpraca Polski i Niemiec niezbędna do zapewnienia współpracy w całej Europie


Premier Mateusz Morawiecki: Bliska współpraca Polski i Niemiec niezbędna do zapewnienia współpracy w całej Europie 

 

„Cieszę się, że kolejny raz Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera, przyjaciela i że będziemy mogli razem kontynuować współpracę przy rozwiązywaniu problemów europejskich, bilateralnych" – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, Angelą Merkel w Warszawie.

 

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował kanclerz Angeli Merkel ponownego wyboru na stanowisko kanclerza Niemiec oraz wyraził zadowolenie z woli pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa, o której mowa jest także w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu. Jak stwierdził szef polskiego rządu „z satysfakcją odnotowałem deklarowaną w umowie koalicyjnej wolę intensyfikacji współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.  Polska jest gorącym zwolennikiem wykorzystania tej formuły jako platformy rzeczywistych konsultacji najważniejszych punktów agendy. Liczymy, że wkrótce dojdzie do takiego spotkania".

 

„Pragnę zapewnić, że Polska jest również gotowa do wypełniania treścią polsko-niemieckiego partnerstwa, zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim, jak i międzynarodowym. Uważam, że bliska współpraca między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w całej Europie" – mówił szef rządu. Dodał, że wzajemna współpraca jest niezbędna do zapewnienia współpracy w Europie w kontekście nowej unijnej agendy po Brexicie, jak również „wypracowania nowych ram finansowych, wspólnej polityki cyfrowej, wspólnej polityki w zakresie bezpieczeństwa, czy polityki przemysłowej".

Jak powiedział szef polskiego rządu, wraz z niemiecką kanclerz poruszyli temat „oburzającego ataku" na Siergieja Skripala przy użyciu gazu chemicznego, jaki miał miejsce w Salisbury.

„Uzgodniliśmy, że Unia Europejska powinna dać stanowczą, a nie tylko symboliczną odpowiedź i oczekujemy od Unii, aby w konkluzjach po Radzie Europejskiej temat rosyjskiego ataku znalazł się również" " – podkreślił szef polskiego rządu.

 

Polityka gospodarcza i nowy unijny budżet

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, iż wspólnie z kanclerz Angelą Merkel bardzo wysoko ocenili polsko-niemiecką współpracę gospodarczą i handlową. „Ona jest niemal modelowa, można powiedzieć bardzo bliska. Obroty handlowe przekroczyły 100 mld euro, są rekordowe i cały czas rosną, bardzo zbliżają nasze gospodarki do siebie. Przedstawiłem pani kanclerz założenia polityki gospodarczej naszego rządu, wskazując na taki nierozerwalny związek między wzrostem naszych gospodarek a zachowaniem wspólnego rynku, mechanizmami wspólnego rynku" – mówił szef polskiego rządu.

Jak poinformował premier, dzisiejsze rozmowy dotyczyły także m.in. kwestii dyrektywy o pracownikach delegowanych, swobody świadczenia usług, mechanizmu podnoszenia konkurencyjności na jednolitym rynku oraz planowanych zmian w budżecie UE.

„Podkreśliłem znaczenie solidarności europejskiej, także w kontekście pracy nad nową perspektywą finansową. Optujemy za podniesieniem wkładów finansowych państw członkowskich do budżetu, na skutek ubytku związanego z Brexitem. Aczkolwiek uważamy, że Wielka Brytania powinna częściowo partycypować w budżecie unijnym" – oświadczył premier. Jak dodał, polski rząd wskazuje na konieczność utrzymania wspólnej polityki rolnej i polityki strukturalnej w ramach Unii Europejskiej.

Dla przyszłości Unii kluczowa jest jedność

„Zgodziliśmy się z kanclerz Angelą Merkel, że dla przyszłości Unii Europejskiej kluczowe jest zagwarantowanie jej jedności, przede wszystkim przez skupienie się na oczekiwaniach obywateli oraz praktycznej stronie jej funkcjonowania, na dawaniu obywatelom jak największej wartości z Unii, stabilności, bezpieczeństwa. To są czynniki, które wyraźnie obywatele sygnalizują w ramach kolejnych wyborów w kolejnych krajach" – poinformował premier.

Jak zauważył szef polskiego rządu, istnieje konieczność pracy nad wspólnymi regułami azylowymi. „Uważamy, że cały system azylowy, system migracyjny i dotyczący uchodźców jest do przeglądu, remontu i chcemy pracować przy tym nowym kształcie systemu z naszymi partnerami europejskimi bardzo blisko. Zależy nam na wypracowaniu takiego wspólnego, europejskiego systemu i mechanizmu, który będzie akceptowalny, solidarnościowy"  –  mówił premier Morawiecki.

Jak dodał „chcemy jednak poprosić naszych partnerów, aby uszanować też pewne delikatności związane z elementami wewnętrznej suwerenności - kogo, kto chce przyjmować i na jakich zasadach".

Szef polskiego rządu zapewnił także o otwartości Polski na dialog zarówno z Komisją Europejską, jak i z instytucjami unijnymi. Dodał, że w kontekście relacji dwustronnych rozmowa z kanclerz Niemiec dotyczyła m.in. różnych kwestii gospodarczych.

„Pani kanclerz  zaproponowała, żebyśmy może symbolicznie uczestniczyli w jakimś wspólnym wydarzeniu gospodarczym, co jeszcze bardziej podkreśli naszą wspólnotę interesów w tym zakresie"  –  powiedział na zakończenie premier Mateusz Morawiecki.

 

 




--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute