Przekształcenie OFE w IKE - ruszyły konsultacje projektu ustawy

IKE to bezpieczne i efektywne oszczędzanie na emeryturę

Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o 162 mld zł. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne trafił właśnie do uzgodnień i konsultacji publicznych.

Proponowane rozwiązanie – przeniesienie środków z OFE na IKE

„Przygotowując projekt ustawy, kierowaliśmy się założeniem przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, że konieczne jest ustawowe zagwarantowanie, że środki wpłacane do OFE to oszczędności emerytalne Polaków" – podkreśla minister Jerzy Kwieciński. Dlatego pieniądze z OFE zostaną domyślnie przeniesione do instrumentu jakim są Indywidualne Konta Emerytalne. „Pieniądze te będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być swobodnie wypłacone w całości bądź w ratach i będą wówczas wolne od jakichkolwiek podatków" – zapewnia szef resortu inwestycji i rozwoju.

Polacy będą mieli wybór, opcją domyślną będzie przejście na IKE, ale każdy będzie miał prawo do złożenia deklaracji i przeniesienia całości jego środków na indywidualne konto w ZUS i wówczas taka osoba będzie w całości w I filarze systemu emerytalnego.

Prowadzące IKE specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE, będą inwestowały na rynku kapitałowym z odpowiednim określeniem poziomu ryzyka. Będzie też specjalny mechanizm przenoszenia aktywów do subfunduszu bardziej pasywnego, mniej podatnego na wahania rynku, w ciągu 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Na IKE nie będzie już przekazywana żadna część składki emerytalnej, natomiast każdy posiadacz IKE będzie mógł dobrowolnie do niego dopłacać i te dopłaty będą mogły być swobodnie wycofane. Jedynie kwota pochodząca z OFE będzie zawsze „znaczona" i jej wypłata będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego. „Zakładamy, że IKE staną się powszechnym instrumentem gromadzenia oszczędności emerytalnych Polaków. Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wpisują się w jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wzmacniają finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa" – mówi minister Kwieciński.

Operacja przekształcenia OFE w IKE

Powszechne Towarzystwa Emerytalne prowadzące dziś OFE staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych prowadzącymi specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, w które przekształcą  się dzisiejsze OFE.

Z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15% aktywów OFE (równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur z ZUS). Do jej zapłaty w dwóch rocznych transzach (po 7,5 proc. w 2020 i 2021 r.) będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, które w tym celu utworzą specjalne rezerwy. „Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS" – zaznacza Kwieciński. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

Po dwóch latach od wejścia w życie ustawy, będzie można łączyć istniejące wcześniej IKE z tym powstałym z przekształcenia OFE.

Konsultacje do końca czerwca

Uruchomione 28 maja 2019 r. konsultacje publiczne potrwają do końca czerwca. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału. Opinie, uwagi czy pytania można przesyłać na adres poczty elektronicznej: ofe@miir.gov.pl, lub tradycyjną pocztą na adres Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – Departament Prawny, ul. Wspólna 2/4. 00-926 Warszawa.

Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321848


Z pozdrowieniami
Biura Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl
Niepodległa

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute