CEF łączy Szczecin z Poznaniem [INFORMACJA PRASOWA]

Szanowni Państwo,

CEF łączy Szczecin z Poznaniem

Rusza modernizacja trasy kolejowej ze Stargardu do Szczecina Dąbie. Remontowany odcinek wchodzi w skład projektu modernizacji linii E59 Szczecin - Poznań. Inwestycja jest realizowana z dofinansowaniem Unii Europejskiej z instrumentu „Łącząc Europę" (CEF) w wysokości ponad 407 mln euro. Dzisiaj przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podpisali umowę z wykonawcą. W uroczystości uczestniczyła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska.

Modernizacja linii E59 ze Szczecina do Poznania obejmie pełną wymianę torów wraz z infrastrukturą towarzyszącą.  Przebudowane  zostanie m.in. 8 stacji kolejowych, 67 przejazdów drogowo-kolejowych, 97 mostów i wiaduktów oraz 197 km sieci trakcyjnej. Podwyższone perony zostaną wyposażone w nowe oświetlenie, informację pasażerską i wiaty. Efektem realizacji inwestycji będzie także zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich ze 120 do 160 km na godzinę. Łączna wartość projektu to 495 mln euro.

- Te wszystkie elementy przyczynią się do zwiększenia komfortu podróży pasażerów – podkreśliła minister Zielińska i dodała  - Na peronach i w przejściach podziemnych zainstalowane zostaną  windy i pochylnie, dzięki czemu będą to miejsca dostępne i dostosowane do potrzeb wszystkich osób - o ograniczonej mobilności, starszych i rodziców z dziećmi.  

Instrument Łącząc Europę jest unijnym programem, który wspieraja kluczowe inwestycje w infrastrukturę transportową, energetyczną i telekomunikacyjną.

Polska jest największym beneficjentem CEF Transport. Do tej pory dofinansowanie otrzymały 53 projekty transportowe o łącznej wartości prawie 6 mld euro. Największym beneficjentem instrumentu „Łącząc Europę" jest PKP PLK S.A., która realizuje obecnie 21 projektów kolejowych. Łączna wartość inwestycji to około 4,6 mld euro, z czego dofinansowanie UE wynosi około 3,5 mld euro

-  Nasze dotychczasowe pozytywne doświadczenia w korzystaniu ze środków CEF pozwalają z optymizmem spoglądać na przyszłą odsłonę programu na kolejne lata, gdzie transport kolejowy będzie nadal jednym z głównych priorytetów - dodała minister Zielińska.

Pozdrawiam

Małgorzata Głowacka

Biuro Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl
Niepodległa