Nieformalne rozmowy o polityce spójności - komunikat MR

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przewodniczył rozmowom o przyszłości europejskiej polityki spójności. W dwudniowym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele państw członkowskich UE i Komisji Europejskiej. To kolejne zainicjonowane przez MR spotkanie o jednej z najważniejszych polityk wspólnotowych.

W kwietniu 2016 r. w Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie w formacie Friends of Cohesion Policy. 2 marca br. ministrowie Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (V4+4) przyjęli deklarację w sprawie kierunków rozwoju polityki spójności po 2020 r.

Polityka Spójności jest jednym z głównych instrumentów europejskich na rzecz wzrostu i zatrudnienia oraz podnoszenia konkurencyjności Unii Europejskiej, państw członkowskich i ich regionów na arenie międzynarodowej. Jest polityką inwestycyjną i służy wyrównywaniu poziomu rozwoju między nimi.

Wspiera procesy modernizacyjne w wymiarze innowacyjnym, infrastrukturalnym, społecznym i administracyjnym. Fundusze europejskie stanowią istotny czynnik stymulujący wzrost gospodarek poszczególnych krajów i regionów, zwłaszcza tych słabiej rozwiniętych. Z pomocą polityki spójności Polska i inne kraje naszego regionu coraz aktywniej uczestniczą w procesie budowy konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki europejskiej.

- Mówiąc o efektach polityki spójności i jej przyczynianiu się do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, należy pamiętać, że nie tylko bezpośredni beneficjenci funduszy tej polityki, ale także cała europejska gospodarka z niej korzysta. Inwestycje realizowane w danym kraju przekładają się na pobudzenie rozwoju w krajach ościennych oraz na wzrost wzajemnej wymiany handlowej. Polityka spójności jest zatem typowym przykładem sytuacji, w której każda strona zyskuje. Nie tylko przyczynia się do modernizacji biedniejszych regionów, ale generuje również wzrost PKB w krajach UE o wyższym stopniu rozwoju – mówi wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dlatego tak ważne są rozmowy o jej roli, szczególnie w kontekście toczącej się na forum UE debaty o jej przyszłości. Konieczne jest wypracowanie ambitnej propozycji – takiej, która pomoże stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stoi nie tylko cała Europa, ale i poszczególne państwa członkowskie oraz regiony. – W obecnej sytuacji gospodarczej należy poszukiwać nie tylko sposobów na lepsze zarządzanie finansami oraz osiągania większych oszczędności. Kolejny unijny budżet powinien przede wszystkim skupiać się wokół konkurencyjności i innowacyjności państw oraz regionów, co pozytywnie wpłynie na rozwój europejskiej gospodarki i zwiększy jej udział na rynku światowym – podkreśla wiceszef resortu.

Pierwszego dnia omówiono zagadnienia dotyczące innowacji, będącej kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. Większość państw członkowskich zarządza polityką innowacyjną przede wszystkim z poziomu krajowego. Tymczasem, aby zapewnić zrównoważony rozwój każdego kraju i samej UE oraz zwiększyć konkurencyjność, ważne jest rozwijanie potencjału innowacyjnego regionów. Tym samym, ze względu na istotny wymiar regionalny, innowacje powinny być integralną częścią polityki spójności.

Drugi dzień spotkania poświęcony był tematyce finansowania polityki spójności. System jej realizacji powinien być zaprojektowany w sposób ułatwiający osiągnięcie konkretnych rezultatów oraz zapewniający prawidłowe wydatkowanie środków UE. Uczestnicy spotkania przedstawili też swoje doświadczenia związane z wdrażaniem instrumentów finansowych w perspektywie 2014-2020 i rozmawiali o tym, w jaki sposób zorganizować politykę spójności ukierunkowaną na osiąganie rezultatów, przyczyniających się do budowy bardziej konkurencyjnej gospodarki europejskiej.



Pozdrawiamy,

Departament Komunikacji
Ministerstwo Rozwoju
Pl. Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa

tel. 22 273 7113
e-mail: media@mr.gov.pl
www.mr.gov.pl

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute