63 tysiące Mieszkań Plus na gruntach pozyskanych przez Krajowy Zasób Nieruchomości

63 tysiące Mieszkań Plus na gruntach pozyskanych przez Krajowy Zasób Nieruchomości

Informacja prasowa, 12 kwietnia 2019 r.

63 tysiące Mieszkań Plus na gruntach pozyskanych przez Krajowy Zasób Nieruchomości

Nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości zapewni atrakcyjne grunty, na których będą realizowane inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. Obecnie w zasobach KZN znajduje się 115 lokalizacji w całej Polsce, na których może powstać 63 tysiące dostępnych cenowo mieszkań. Wśród pozyskanych nieruchomości większość stanowią tereny należące do Agencji Mienia Wojskowego i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- Stoimy dziś na warszawskiej działce u zbiegu ulic Gilarskiej i św. Wincentego. To ponad 4,5 hektarowy grunt, na którym powstanie osiedle na 700 mieszkań. Ta atrakcyjna, dobrze skomunikowana lokalizacja jest jedną z wielu, które już znajdują się w zasobie KZN. Dzięki nim i projektom realizowanym przez spółkę PFR Nieruchomości w samej Warszawie powstanie ponad 15 tysięcy mieszkań w ramach rządowego programu. Mieszkanie Plus jest tańsze dla najemców niż kredyt hipoteczny o 24 %, a dzięki dopłatom do czynszu Mieszkanie na Start nawet o 34%. Dziś pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o KZN, po jej przyjęciu będziemy gotowi, by rozpocząć realizację 100 tysięcy mieszkań, o których mówił premier Mateusz Morawiecki – zaznaczał podczas konferencji prasowej Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Krajowy Zasób Nieruchomości dokonał inwentaryzacji blisko pół miliona działek, które zostały poddane wieloaspektowym analizom dotyczącym m.in. oceny zanieczyszczenia gruntu, oceny warunków posadowienia inwestycji, a także opinii prawnych, podatkowych oraz architektonicznych. W ich wyniku wyselekcjonowano 500 działek, na których będą realizowane inwestycje mieszkaniowe.

- Dziś w granicach administracyjnych miast jest prawie milion hektarów gruntów rolnych. Dzięki tym zasobom i dobrej współpracy możemy wspólnie realizować tę ważną społecznie misję jaką jest program Mieszkanie Plus. Między innymi dlatego do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wpisaliśmy także cele mieszkaniowe – podkreślał Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

- Bierzemy aktywny udział w procesie przekazywania gruntów, czego dowodem jest teren, na którym dziś jesteśmy. Cieszymy się, że możemy być częścią programu Mieszkanie Plus – mówił Grzegorz Pięta, p.o. dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Dziś w Sejmie pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zmienione zapisy dotyczą m.in. odpłatności za grunty dla KOWR oraz AMW – ma ona wynosić 90 proc. ceny rynkowej przekazanych gruntów, natomiast 10 proc. – trafi do KZN. Zasób będzie także mógł tworzyć spółki celowe – nie tylko z JST jak do tej pory – ale także m.in. ze spółkami Skarbu Państwa, czy funduszami inwestycyjnymi. Projekt znosi także czynsze normowane.

* Kontakt dla mediów:
Ewa Syta, PFR Nieruchomości, + 500 052 730
Zbigniew Przybysz, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, + 608 525 514

Biuro Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl
Niepodległa

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute