Dostępność Plus zmienia placówki zdrowia [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

 
Pierwsze granty w projekcie „Dostępność Plus dla zdrowia" przyznane. Trzy umowy o dofinansowanie poprawy dostępności w  placówkach ochrony zdrowia już podpisane. Łączna wartość dostosowań, z których skorzystają pacjenci to prawie 1,5 miliona złotych. To pieniądze na zwiększenie dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Zdrowie musi być dostępne dla wszystkich, także dla osób ze szczególnymi potrzebami. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
 
Poprawa dostępności przychodni
 
– Placówki podstawowej opieki zdrowotnej są często miejscami, do których w pierwszej kolejności udajemy się w przypadkach pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, żeby takie miejsca były dostępne dla wszystkich. Nowe obiekty o tym przeznaczeniu są projektowane zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania, ale te które powstały wcześniej są często  „nie do zdobycia" dla osób ze szczególnymi potrzebami – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Nie chodzi tu tylko o dostosowanie architektoniczne, takie jak podjazdy, ale również komunikacyjne czy telemedyczne. – Dzięki rozwiązaniom technologicznym wiele spraw można załatwić z domu, co pozwala uniknąć na przykład trudnej przeprawy przez miasto w celu odebrania recepty. Kluczem do postawienia dobrej diagnozy jest wywiad lekarski, który może być trudny do przeprowadzenia z osobą niesłyszącą lub osobą z zaburzeniami mowy bez odpowiedniego sprzętu ułatwiającego komunikację. Program Dostępność Plus w sposób kompleksowy obejmuje wszystkie ważne aspekty – podkreśla minister Jarosińska-Jedynak.
 
Wsparciem zostaną objęte Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lututowie, Poradnia Aloes z Łodzi i placówka Chaber z Wrocławia.
 
Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup foteli ginekologicznych do badania niepełnosprawnych kobiet, zakup pętli indukcyjnych dla osób niedosłyszących, wdrożenie rozwiązań telemedycznych, szkolenia z obszaru komunikacji z pacjentem ze szczególnymi potrzebami, tworzenie dostępnych stron internetowych spełniających wymagania WCAG 2.1 czy powołanie funkcji asystenta pacjenta ze szczególnymi potrzebami.
 
Dostępność Plus poprawia zdrowie
 
W ramach pierwszego etapu naboru w projekcie wsparciem zostanie objętych co najmniej 125 placówek z całej Polski.
Budżet projektu „Dostępność Plus dla zdrowia" to 80 milionów złotych. Maksymalna wartość jednego grantu to 720 tysięcy złotych. Nie jest wymagany wkład własny placówki ubiegającej się o dofinansowanie.
 
Nabór ma charakter otwarty i będzie trwać do momentu wyczerpania środków, ale nie później niż do 1 grudnia 2021 roku.
 
Więcej informacji o naborze pod adresem: http://zdrowie.gov.pl/dostepnosc/strona-979-granty_dla_poz.html
 
Pozdrawiam 
Małgosia Głowacka 
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
www.gov.pl/fundusze-regiony

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute