Debata o polityce spójności na posiedzeniu Rady UE ds. ogólnych [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie dyskutowali dziś o przyszłości polityki spójności. Podczas spotkania w Luksemburgu omówili także wnioski z ósmego sprawozdania w sprawie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej (8. Raport Kohezyjny) oraz podjęli kwestię roli polityki spójności w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu uchodźczego w Ukrainie. Polskę reprezentowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Skutki agresji rosyjskiej na Ukrainę będą mieć wpływ na architekturę przyszłych ram finansowych, w tym także polityki spójności – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Sekretarz stanu podkreśliła, że Polska ponosi największe ze wszystkich państw unijnych obciążenia instytucjonalne i finansowe związane z przyjmowaniem uchodźców. Mimo oferowanej pomocy, wydatki nadal znacząco przewyższają środki, którymi aktualnie dysponujemy.

- Niezbędne jest niezwłoczne uruchomienie nowych, dodatkowych środków unijnych, które pozwolą sprostać tym pilnym wyzwaniom – zaznaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jarosińska-Jedynak  zaapelowała o wykorzystanie propozycji zawartych we wspólnej propozycji dziesięciu państw dotyczącej ułatwień w wykorzystaniu środków polityki spójności na lata 2014-2020 oraz w przyszłej perspektywie.

- Deklaracja ta to bardzo ważny głos wskazujący, w jakim kierunku powinny zmierzać zasady wdrażania polityki spójności, tak aby odpowiadać na bieżące i przyszłe wyzwania – mówiła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Zdaniem wiceminister mówiąc o przyszłości istotne jest wpisanie na stałe w politykę spójności mechanizmów elastyczności, które łatwo będzie można uruchamiać w sytuacjach wyjątkowych. Pozwolą one dopasować interwencję funduszy do potrzeb terytoriów dotkniętych skutkami kryzysów przy jednoczesnym zapewnieniu realizacji długofalowych celów tej polityki.

Wiceminister zaznaczyła, że polityka spójności zdała egzamin w trudnym okresie pandemii i dzięki swej elastyczności umożliwiła państwom członkowskim i regionom lepsze dostosowanie wsparcia do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań.

- Nie zapominajmy, że nadrzędnym celem polityki spójności niezmiennie powinno być budowanie spójności poprzez niwelowanie różnic rozwojowych regionów. Polska systematycznie zwiększa rolę regionów we wdrażaniu polityki spójności. W perspektywie 2021-2027 udział alokacji wdrażanej za pomocą programów regionalnych wzrośnie – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Sekretarz stanu podkreśliła również znaczenie szybkiego przyjęcia dokumentów programowych dla perspektywy 2021 -2027. Wiceminister wskazała, że zarówno polska Umowa Partnerstwa, jak i programy przewidują w swych zapisach działania nakierowane na wsparcie uchodźców z Ukrainy.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyraziła nadzieję, że negocjacje pakietu dokumentów programowych zostaną wkrótce przyjęte i będziemy mogli rozpocząć wdrażanie kolejnej perspektywy.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute