PFRON w gronie przyjaciół dostępności [INFORMACJA PRASOWA MFIPR]

Do Partnerstwa na rzecz dostępności dołącza dziś Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). To zobowiązanie współpracy na rzecz Programu Dostępność Plus. Partnerstwo angażuje wszystkie zainteresowane samorządy, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz organizacje seniorów.

- To dla nas niezwykle ważne, że PFRON - nasz wieloletni partner w budowaniu i wdrażaniu Programu Dostępność Plus, przystępuje dziś do Partnerstwa. Potwierdza tym swoje zaangażowanie i współpracę na rzecz dostępności – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaangażowany jest we flagowe projekty Programu Dostępność Plus. Dotyczą one usług społecznych, mieszkalnictwa, transportu indywidualnego, szkoleń w transporcie publicznym, kultury czy rekreacji i środowiska naturalnego. Zainteresowaniem cieszy się uruchomiony niedawno Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej. Z powodzeniem realizowany jest także konkurs grantowy dla samorządów, w którym mogą otrzymać fundusze na realizację dostępności na swoim terenie.

Dzięki PFRON prawie 700 osób z niepełnosprawnościami zostało już zatrudnionych lub skierowanych na staż w administracji publicznej. Ponad 3 tys. osób skorzystało z usług wspierających, w szczególności usług asystencji osobistej. Uruchomiono także sieć centrów informacyjno-doradczych dla osób z niepełnosprawnością, działającą przy każdym oddziale PFRON.

- To znaczące działania, bez których poprawa dostępności nie byłaby tak widoczna. Widzimy jednocześnie dalsze wyzwania i potrzebę silniejszej integracji międzyinstytucjonalnej. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że także PFRON dostrzega potrzebę jeszcze głębszego zaangażowania się w ten proces i przystępuje do Partnerstwa instytucji, organizacji i podmiotów, którym bliska jest idea dostępności – dodała wiceminister.

- Dołączenie PFRON do Partnerstwa na rzecz dostępności jest przypieczętowaniem działań, które Fundusz podejmuje w obszarze dostępności od dłuższego czasu. Od września ubiegłego roku dbamy o tych, którzy zgłaszają się do nas z potrzebą uzyskania dostępności w dowolnym podmiocie publicznym, prowadzimy postępowania skargowe. Realizujemy szkolenia dla pracowników transportu zbiorowego w zakresie prawidłowej obsługi osób ze szczególnymi potrzebami, na każdym etapie podróży. Uruchamiamy programy zapewniające budynki bez barier, a prowadząc program stabilne zatrudnienie finansujemy dostosowywanie warunków pracy dla osób z niepełnosprawnościami w administracji i służbie publicznej. Naszą aktywnością chcemy wzmacniać działania Partnerstwa – wyjaśnił prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Partnerstwo na rzecz dostępności to zobowiązanie współpracy na rzecz realizacji założeń Programu Dostępność Plus. Sygnatariusze dokumentu kierują się ideą równego traktowania. Wspólnie dążą do wyrównania szans i dostępu wszystkich obywateli do otoczenia fizycznego, społecznego, kulturalnego, rekreacji, wypoczynku, sportu, opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, transportu, informacji i środków komunikacji.

Lista sygnatariuszy Partnerstwa na rzecz dostępności jest otwarta. Aby dołączyć do Partnerstwa, wystarczy wypełnić formularz (https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/partnerstwo-na-rzecz-dostepnosci/jak-przystapic-do-partnerstwa/).

 

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute