Minister rolnictwa odpowiada na pytania redakcji o stosowanie kontrowersyjnego glifosfatu w Polsce

Redakcja serwisu otrzymała list

---------- Wiadomość przekazana z MR---------
Od: <Barbara.Bzoma na serw. minrol.gov.pl>
Data: czwartek, 5 grudnia 2019
Temat: Pytania prasowe redakcji
Do: Adam.Fularz na serw. wieczorna.pl


Panie Redaktorze,

w związku z emailem z dnia 18 listopada 2019 r. dot. substancji glifosat poniżej przedstawiam co następuję :

Zgodnie z generalną zasadą żywność znajdująca się w obrocie nie może być niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka, a odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo ponosi przedsiębiorca. Wynika to z art. 14 i art.17 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności. Ta sama zasada wynika z art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r.
o bezpieczeństwie żywności i żywienia, który stanowi, że środki spożywcze niespełniające wymagań zdrowotnych nie mogą być wprowadzane do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
i stosowane do produkcji innych środków spożywczych. Niedopuszczalne jest wprowadzanie
do obrotu żywności szkodliwej dla zdrowia, a każde takie działanie miałoby charakter przestępstwa, za które w przepisach art. 96 ww. ustawy przewidziane są sankcje karne, włączając karę pozbawienia wolności.

Wymagania zdrowotne dla żywności określone w przepisach prawa żywnościowego dotyczą m.in. stosowania substancji dodatkowych, genetycznie zmodyfikowanej żywności, dopuszczalnych maksymalnych poziomów zanieczyszczeń w tym pozostałości pestycydów.

Substancja czynna glifosat jest substancją zatwierdzoną przez Komisję Europejską do stosowania w środkach ochrony roślin, której termin zatwierdzenia został przedłużony do 15 grudnia 2022 r., zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 2017/2324 w sprawie odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego
i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji
(UE) nr 540/2011 (Dz. Urz. UE
L 333 z 15.12.2017 str. 10). Podstawą tej decyzji były najnowsze dane naukowe i analizy ekspertów, w tym opinia Komitetu ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemicznej, która wykluczyła podnoszone zastrzeżenia co do działania rakotwórczego tej substancji czynnej.

W związku z powyższym możliwe jest utrzymanie i wydawanie w państwach członkowskich nowych zezwoleń dla środków ochrony roślin zawierających glifosat.

Ministerstwo dodatkowo informuje, że budzący największe wątpliwości naukowe składnik środków ochrony roślin zawierających glifosat tj. polietoksylowana amina łojowa (POE) została wycofana z preparatów dostępnych na rynku europejskim. Ponadto do etykiet herbicydów z tą substancją czynną wprowadzono, tam gdzie ma to zastosowanie, zakaz stosowania na terenach publicznie dostępnych tj. w parkach i ogrodach publicznych, na terenach sportowych, rekreacyjnych, szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek opieki zdrowotnej oraz zmodyfikowano zapisy odnośnie zastosowań przedzbiorczych.

Rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce, w tym obejmujący środki zawierające w swoim składzie jako substancje czynna glifosat oraz aktualne etykiety ich stosowania dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

--

Barbara Bzoma

 

Sekretariat

Biuro Prasowe

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

00-930 Warszawa, ul. Wspólna 30

telefon: 22 623 18 38

 

Barbara Bzoma

Secretariat

Press Office

Ministry of Agriculture and Rural Development

00-930 Warsaw, Wspólna Street No. 30, Poland

phone: +48 (..)

 

 

www.minrol.gov.pl

            

 

 

 

 

From: Adam 
Sent: Monday, November 18, 2019 12:08 PM
To: Biuro Prasowe 
Subject: Fwd: Pytania prasowe redakcji

 

Prosze o odpowiedzi


Od: Adam Fularz
Date: niedz., 17 lis 2019 o 19:27
Subject: Pytania prasowe redakcji
To: dziennikarze 



Do KPRM

 

W szeregu krajów- w tym w RFN od 2023- zakazano glifosfatu. Czy to prawda że żywność produkowana w Polsce gdzie glifosfat jest legalny, prawdopodobnie jest rakotwórcza? Czy KPRM planuje oznaczanie takiej żywności jsko rakotwórczej? 

Pozdrawiam



--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl


 

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.

 

 

Adam Fularz, manager Radiotelewizji


Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623

F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl

Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

 

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 


Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

 

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

 

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

 

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

 

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

 

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute