Redakcja serwisu otrzymała: Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów

Do redakcji nadesłano komunikat:

---------- Wiadomość przekazana z KPRM ----------
Od: cirpress cirpress <cirpress na s. kprm.gov.pl>
Data: wtorek, 17 grudnia 2019
Temat: Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów
Do: "newsroom na serwerze pap.pl" (..)


Warszawa, 17 grudnia 2019 r.

 

 

RADA MINISTRÓW

 

 

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła:

 

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw;
  • projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów;
  • projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw;
  • projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw;
  • uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi wraz z rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
  • autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 45);

·         uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014–2020.

 

****

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia.

·         Wszystkie kobiety w ciąży będą mogły korzystać z bezpłatnych leków.

·         Dostęp do tego udogodnienia będzie należał się od momentu stwierdzenia ciąży (niezależnie od ścieżki poczęcia) przez:

§  lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji,

§  położną podstawowej opieki zdrowotnej,

§  położną w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (poradni położniczo-ginekologicznej),

– do momentu porodu.

·         Lista bezpłatnych leków będzie zawierać lekarstwa na receptę, których stosowanie przez kobiety ciężarne jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży.

·         Uprawnienia do wystawiania recept na leki objęte programem uzyskają lekarze ginekolodzy lub położne, którzy stwierdzili ciążę oraz inni lekarze lub położne – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez osobę stwierdzającą ciążę.

·         Wykaz bezpłatnych leków będzie dostępny w obwieszczeniu refundacyjnym, które wyda minister zdrowia.

·         Dostęp do darmowym leków będzie miało ok. 400 tys. kobiet w ciąży rocznie.

·         Na darmowe leki budżet państwa wyda ok. 14,5 mln zł w pierwszym roku obowiązywania ustawy.

·         Ustawa zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Wykaz darmowych leków zostanie opublikowany w pierwszej liście leków refundowanych, po wejściu w życie ustawy.

 

***

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, przedłożony przez ministra rozwoju.

Zwiększy się efektywność funkcjonowania Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Projekt nowelizacji wiąże się z programem „Czyste powietrze".

·         Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będzie można dofinansować działania związane z poprawą bezpieczeństwa użytkowania budynków z tzw. wielkiej płyty. W domach takich mieszka ok. 12 mln osób.

§  W związku z termomodernizacją, właściciele i zarządcy budynków z wielkiej płyty będą mogli ubiegać się o pokrycie 50 proc. kosztów wykonania dodatkowego połączenia warstw: fakturowej i nośnej, aby zminimalizować ryzyko odpadania płyt zewnętrznych.

§  Szacuje się, że do 2029 r. zostanie wykonane wzmocnienie ok. 2 tys. budynków z wielkiej płyty.

·         Przewidziano pomoc samorządom gminnym w działaniach służących poprawie stanu technicznego budynków wielorodzinnych, w których znajdują się lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§  Oznacza to, że wsparcie w formie premii remontowej będzie udzielane gminom na przedsięwzięcia remontowe połączone z termomodernizacją. Wyniesie ono 50 proc. kosztów przedsięwzięcia remontowego, w tym np. wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.

§  Wsparcie będzie można zwiększyć o 10 punktów proc. w przypadku budynków komunalnych objętych ochroną konserwatorską.

§  Szacuje się, że do 2029 r. wsparciem zostanie objęte ok. 8 tys. budynków komunalnych.

·         Podwyższona zostanie premia termomodernizacyjna w przypadku jednoczesnego realizowania inwestycji termomodernizacyjnej oraz montażu instalacji odnawialnych źródeł energii (w tym fotowoltaiki i turbin wiatrowych).

§  Premia ta wzrośnie z 16 do 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

§  Ma to zachęcić inwestorów do kompleksowych inwestycji nastawionych na poprawę efektywności energetycznej.

·         Więcej podmiotów będzie mogło ubiegać się o premie remontowe. Będą to np. wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy.

·         Szacuje się, że koszt proponowanych rozwiązań w latach 2020-2029 wyniesie ok. 2,2 mld zł, z czego ok. 70 proc. trafi do samorządów gminnych.

·         W 2020 r. program będzie finansowany z wolnych środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów (chodzi o pieniądze, które nie zostały wydane w 2019 r). Od 2021 r. głównym źródłem finansowania Funduszu będą środki budżetu państwa.

·         Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

***

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju.

Proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt rygorystycznych procedur, usunięcie nadmiernych obowiązków po stronie inwestora oraz doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne.

·         Łatwiej będzie można zalegalizować, co najmniej 20-letnie, samowole budowlane. Dzięki temu zostaną one włączone do systemu kontroli bezpieczeństwa. Warunkiem uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

·         Zaproponowano, aby projekt budowlany składał się z:

§  projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu),

§  projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe),

§  projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna).

·         Osoby budujące będą składać mniej dokumentów. Dotyczyć to będzie etapu składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Po zmianach, do wniosku trzeba będzie dołączać tylko część obecnego projektu budowlanego (projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno-budowlany w nowej formule, bez projektu technicznego). Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu budowlanego dołączanego do wniosku – z 4 do 3.

·         Wprowadzono 5-letni termin na stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory, nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek powstał i był użytkowany.

·         Biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie – będą zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz dokonania zgłoszenia. Na dynamicznie rozwijającym się rynku różnego rodzaju automatów nie jest potrzebna decyzja o pozwoleniu na budowę i dziennik budowy dla każdego takiego automatu.

·         Przewidziano kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, m.in. dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych (o powierzchni nie większej niż 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych na gruntach rolnych).

·         Wzmocniono bezpieczeństwo pożarowe w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części, np. przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room – konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

·         Zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Będą np. sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Wprowadzono  także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków przyłączenia do sieci.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

***

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju.

Usprawniona zostanie realizacja prac geodezyjnych i kartograficznych, dzięki czemu proces inwestycyjno-budowlany zostanie znacząco przyspieszony.

·         Przewidziano aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym – z urzędu (czyli bez konieczności składania wniosku). Rozwiązanie to usprawni proces aktualizacji danych w bazie danych ewidencji gruntów i budynków.

·         Zmniejszono zakres informacji w ewidencji gruntów i budynków przez usunięcie z niej informacji mających swoje odzwierciedlenie w innych rejestrach państwowych. Rozwiązanie to optymalizuje prowadzenie poszczególnych baz danych i jednoznacznie wskazuje podmioty odpowiedzialne za aktualność i rzetelność zasobów.

·         Uszczegółowiono zasady wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowano relacje prawne między wykonawcami tych prac a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej.

·         Udostępnianie zbiorów danych będzie nieodpłatne. Dotyczyć to będzie m.in. ortofotomapy (specjalnie przetworzone zdjęcia lotnicze lub satelitarne), państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, a także wybranych danych dotyczących działek ewidencyjnych oraz budynków wg Klasyfikacji Środków Trwałych. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw polityce otwierania danych publicznych określonej w „Programie otwierania danych publicznych" z  2016 r.

·         Wprowadzono zmiany w procedurze uzyskiwania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

·         Wprowadzono obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego wraz z określeniem ich minimalnego zakresu. Wymaganie to będzie dotyczyć również aktów już obowiązujących. W ten sposób zostanie wykonany pierwszy istotny krok w kierunku upowszechnienia zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych.

·         Przyjęte rozwiązania przyczynią się do powstania jednolitych w skali kraju zbiorów opisujących zasięgi aktów planowania przestrzennego oraz powiązanych z nimi dokumentów.

***

 

Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi wraz z rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – dokumenty przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

·         W 2019 r. rząd przeznaczy dodatkowo 143,3 mln zł na pomoc rolnikom i producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem w tym roku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Producenci i rolnicy otrzymali w tym roku już 500 mln zł na ten cel.

·         Dodatkowe środki zapewnią pomoc poszkodowanym:

§   producenci, którzy ponieśli największe straty, tzn. ponad 70 proc., otrzymają 1000 zł na ha,

§  w przypadku szkód w uprawach na poziomie 30–70 proc. wsparcie wyniesie 500 zł do ha lub 250 zł do ha.

·         W 2020 r. udzielona zostanie dotacja dla podatników podatku rolnego, którzy w 2019 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych na obszarach gmin, na w których wystąpiła susza lub powódź.

§  Dotacja wyniesie 300 zł do 1 ha powierzchni pod stawami zarybionymi.

·         Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Rozporządzenie ma obowiązywać po 7 dniach od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (dotyczy ono dotacji udzielanej pod stawy zarybione).

 

***

 

Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 45), przedłożoną przez ministra sprawiedliwości.

·         Tworzenie w sądach powszechnych wyspecjalizowanych wydziałów egzekucyjnych nie będzie obligatoryjne, ale fakultatywne.

·         W wyniku wejścia w życie ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych przewidywane wcześniej obciążenie wydziałów egzekucyjnych znacząco spadło, a stan nadzoru nad egzekucją poprawił się.

·         W tej sytuacji należy dostosować strukturę organizacyjną sądownictwa powszechnego dotyczącą spraw egzekucyjnych do warunków lokalnych.

·         Po zmianach, minister sprawiedliwości nie będzie miał obowiązku, a jedynie upoważnienie do tworzenia wydziałów egzekucyjnych.

·         W ten sposób, istnienie wydziałów egzekucyjnych sądów rejonowych zostanie dostosowane do lokalnych potrzeb, z uwzględnieniem wniosków prezesów poszczególnych sądów, którzy dysponują najpełniejszą wiedzą dotyczącą m.in. ilości spraw czy możliwości kadrowych.

 

***

 

 

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014–2020, przedłożoną przez ministra funduszy i polityki regionalnej.

·         Budżet Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014–2020 zwiększy się o 3 mln EUR. Środki zostaną przesunięte z pomocy technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

·         W Programie Operacyjnym Pomoc Techniczna znalazły się zapisy wynikające ze zmian wprowadzonych do Umowy Partnerstwa (dokumentu, który pokazuje, na jakie cele rozwojowe rząd chce przeznaczyć pieniądze z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027). Chodzi o wsparcie ze środków pomocy technicznej działań koordynacyjnych (także o charakterze edukacyjnym i informacyjnym) pomiędzy Europejskimi Funduszami Strukturalnymi i Inwestycyjnymi, a programami zarządzanymi centralnie przez Komisję Europejską (np. Erasmus+, Horyzont 2020).

·         Zaproponowane zmiany powinny przynieść następujące rezultaty:

§  właściwe przygotowanie się do rozpoczęcia perspektywy finansowej 2021-2027;

§  zapewnienie ciągłości funkcjonowania instytucji wdrażających politykę spójności do czasu uruchomienia wsparcia z pomocy technicznej z nowej perspektywy finansowej 2021-2027;

§  lepsza koordynacja pomiędzy Europejskimi Funduszami Inwestycyjnymi i Strukturalnymi a programami zarządzanymi centralnie przez Komisję Europejską.

·         Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

 

 

Centrum Informacyjne rządu
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW

  

Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa
e-mail: cirpress@kprm.gov.pl

       

RODO - Informacja dotycząca przetwarzania danych

osobowych znajduje się w Biuletynie Informacji

Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

GDPR - Information on the processing of personal data can be found in the Public Information Bulletin of the Chancellery of the Prime Minister of Poland.

 

 

 

 




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute