Skarga na Straż Graniczną w jurysdykcji Rzeczp. Polska

Skarga na Straż Graniczną w jurysdykcji Rzeczp. Polska

do MSWiA

List otwarty

Szanowni Państwo,
Składam skargę że Straż Graniczna na lotnisku w Katowicach kilka lat temu nękała turystów niepełnoletnich z mniejszości wyznaniowej Rastafari. 

Po jakimś czasie znów słyszałem o nękaniu osób które były z mniejszości wyznaniowej- tym razem byłem na występie kabaretu i osoba która występowała na scenie, opowiadała że znów osoby z danej grupy miały problemy na lotnisku w Katowicach bo prawdopodobnie pachniały marihuaną.

Kilka lat temu byłem świadkiem jak dzieci w wieku ok. 11-13 lat, poubierane w stroje typowe dla wspólnoty rasta, rastafari, miały problemy na lotnisku w Katowicach. Zapewne pachniały one marihuaną, może miały ją przy sobie. Podbiegł do nich pies do wykrywania narkotyków, obszczekiwał je, merdał ogonem powodując że te dzieci się przestraszyły.

Przypominam prawodawstwo Unii Europejskiej. Osoby z grup wyznaniowych mogą palić, posiadać, spożywać, udzielać marihuany., Są to prawa związków wyznaniowych. Są one respektowane. W Niemczech czy w Czechach widać osoby niepełnoletnie palące, udzielające innym marihuany w miejscach publicznych- robią to publicznie, na widoku osób dorosłych i bez wstydu. Także tutaj- osoby niepełnoletnie bynajmniej nie ukrywały że palą marihuanę, podkreślały to strojem (miały czapki i ubrania w charakterystycznych kolorach), były zdecydowanie częścią wspólnoty osób palących marihuanę jako część ich obrzędów. 

Przypomiam raz jeszcze że w krajach UE osoby niepełnoletnie są tolerowane jeśli palą marihuanę i należą do mniejszości wyznaniowych to czyniących. Osoby niepełnoletnie mają prawo posiadać, udzielać, palić marihuanę jeśli jest to związane z ich światopoglądem, wyznaniem etc.

Wzywam do poszanowania praw takich osób przez polską Straż Graniczną, nie stresowania takich niepełnoletnich osób na lotniskach. Prawo w Polsce nie jest inne niż w innych cywilizowanych krajach i prawa takich mniejszości palących marihuanę także w Polsce powinny być poszanowane- wynikają one z umów międzynarodowych i międzynarodowych konwencji praw człowieka które Polska przyjęła i zaakceptowała. 

Przypominam że w krajach ościennych- typu Czechy czy Niemcy- osoby niepełnoletnie z tego typu grup palą marihuanę publicznie. Widać to na dworcach kolejowych i autobusowych, w pociągach, na stokach narciarskich, w parkach. Sam wychowałem się w Niemczech i w UK, i potwierdzam że osoby niepełnoletnie palące marihuanę mają także swoje prawa które są respektowane. Wzywam do ich respektowania po polskiej stronie granicy.

Z szacunkiem

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute