List w sprawie stosowania pestycydu Glifosfat w UE


Redakcja serwisu otrzymała:

From: Marta Tycner | WeMove.EU
Date: Tue, Feb 4, 2020 at 7:45 AM
Subject: Co słychać na długich dystansach?
To: Adam Fularz 


Wymagają czasu, pracy i pieniędzy, ale są warte zachodu: co słychać w Europejskich Inicjatywach Ustawodawczych
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ &zwnj ; ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

Cześć Adam,

Właśnie w tej chwili w stolicach całej Unii trwa weryfikacja podpisów, które zbieraliśmy przez wiele miesięcy. Od Amsterdamu po Zagrzeb urzędnicy w odpowiednich ministerstwach sprawdzają, czy wystarczająco wielu obywateli Europy poparło swoimi podpisami zmiany unijnego prawa. Ten proces może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Kampanie, które razem prowadzimy, nie zawsze rozstrzygają się w ciągu kilku dni, tygodni czy nawet miesięcy. Niekiedy potrzeba nawet kilku lat, by doprowadzić je do końca. Tak jest w przypadku Europejskich Inicjatyw Obywatelskich (ECI).

ECI to specjalny mechanizm, który pozwala zwykłym Europejkom i Europejczykom, takim jak Ty i ja, domagać się zmiany unijnych przepisów. ECI to dużo więcej niż zwykła petycja: Komisja Europejska ma obowiązek rozważyć obywatelski postulat zawarty w ECI, zbadać, czy można go wcielić w życie i udzielić obywatelom bezpośredniej odpowiedzi – wszystko to pod warunkiem, że pod inicjatywą podpisze się co najmniej milion osób [1].

WeMove koordynowało Europejską Inicjatywę Obywatelską przeciwko stosowaniu toksycznego pestycydu, glifosatu. Zdobyliśmy pod nią wymagany milion podpisów. Nasza mobilizacja przełożyła się na prawo, dzięki któremu obywatele i niezależni naukowcy będą mieli dostęp do dokumentacji na temat potencjalnie szkodliwych substancjach stosowanych w produkcji żywności [2]. To sukces - ale na ten sukces trzeba było czekać. Zbieranie podpisów rozpoczęliśmy w 2017 roku, Unia przyjęła nowe prawo dopiero dwa lata później, a przepisy wejdą w życie w 2021 roku [3].

Europejskie Inicjatywy Obywatelskie wymagają czasu, są pracochłonne i kosztowne. To prawdziwe długie dystanse - wręcz maratony! - wśród kampanii społecznych. Ale są też warte zachodu. Dlatego nasza społeczność wspierała w ubiegłym roku dwie inicjatywy ECI, które niedawno zakończyły zbieranie podpisów: pierwsza z nich nosiła nazwę „Zakończmy epokę klatkową", a druga – „Zdemaskuj swoje jedzenie". Nie koordynowaliśmy tych inicjatyw, ale pomogliśmy zbierać podpisy i rozkręcić ruchy społeczne wokół nich.

Inicjatywa obywatelska „Zakończmy epokę klatkową" apeluje do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu chowu klatkowego zwierząt w europejskim rolnictwie – po to, by położyć kres cierpieniu zwierząt i ich nieludzkiemu traktowaniu. Tę kampanię rozpoczęła organizacja Compassion in World Farming, działająca na całym świecie na rzecz praw zwierząt i prowadząca oddziały w wielu krajach Europy [4]. Niedawno otrzymaliśmy od niej list z podziękowaniem za nasze wsparcie:

…społeczność WeMove Europe wstawiła się za naszym apelem z zapierającą dech w piersiach energią podpisując i udostępniając petycję wiele tysięcy razy. Tym samym dała naszej kampanii porządnego kopa na starcie i pomogła osiągnąć sukces. Członkowie zespołu WeMove byli dobrymi duchami naszej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Bez ich wiedzy i gotowości pomocy nie udałoby się doprowadzić naszej akcji do szczęśliwego finału."

[Obrazek: aktywistki składają podpisy do weryfikacji] Aktywistki ECI "Zakończmy epokę klatkową" składają podpisy do weryfikacji w ministerstwach. © Compassion in World Farming

ECI „Zdemaskuj swoje jedzenie" chce, aby Unia wprowadziła obowiązek informowania na opakowaniu, skąd pochodzą wszystkie sprzedawane w Europie produkty spożywcze – by chronić nasze zdrowie, zapobiec fałszowaniu żywności oraz by zagwarantować nam, konsumentom, prawo do informacji [5]. Inicjatywę rozpoczęło w 2018 roku stowarzyszenie Coldiretti reprezentujące 1,6 miliona włoskich rolników. Od tamtej pory inicjatywa zdobyła ogromne poparcie w całej Europie, a nasz ruch pomógł jej przeskoczyć ostatni płotek i zdobyć ponad milion podpisów. Ochotnicy zebrali setki tysięcy podpisów na papierze, a my dołączyliśmy dosłownie w ostatniej chwili z naszą mobilizacją online.

Zbieranie podpisów pod obiema inicjatywami jest już zakończone. Teraz w stolicach całej Europy trwa ich weryfikacja – i potrwa kilka tygodni lub miesięcy. Czas pokaże, czy te dwie inicjatywy zakończą się zwycięstwem i czy Komisja Europejska przychyli się do żądań obywateli. Ale już teraz mamy prawo do wielkiej dumy z tego, co razem osiągnęliśmy.

A przecież działamy nadal! Nasz ruch z całą mocą popiera kolejną inicjatywę ECI, tym razem w sprawie ratowania pszczół i wspierania rolników w Europie. Zbieranie podpisów pod tą inicjatywą rozpoczęło się niecałe dwa miesiące temu. Dzięki nam wszystkim nasza społeczność zbiera obecnie najwięcej podpisów ze wszystkich organizacji uczestniczących w tej akcji! Ale przed nami kilka miesięcy wytężonej pracy, którą musimy wykonać, jeśli chcemy mieć szansę na zebranie miliona podpisów i doprowadzenie do zmiany europejskiego rolnictwa.

Dziękujemy za wszystko co robisz!
Marta (Warszawa), Virginia (Madryt), Alexandre (Marsylia) i cały zespół WeMove Europe

 

Przypisy:
[1] https://europa.eu/citizens-initiative/how-it-works_pl
[2] https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/choir-of-approval-over-new-eu-food-safety-transparency-rules/
[3] https://ec.europa.eu/food/safety/general_food_law/transparency-and-sustainability-eu-risk-assessment-food-chain_en
[4] https://europa.eu/citizens-initiative/initiatives/details/2018/000004_pl
[5] https://europa.eu/citizens-initiative/initiatives/details/2018/000006_pl

WeMove.EU to ruch społeczny, łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne. (..)

Działania WeMove finansowane są dzięki drobnym wpłatom z całej Europy. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i bardziej skutecznie. (..)


Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute