List do redakcji: Unijna Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym

Redakcja otrzymała
Od: Rafal SZYNDLAUER
Data: 7 sierpnia 2018 18:15
Temat: Unijna Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym
Do: adam fularz


Dotyczy: unijnej Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym

 

 

Szanowny Panie,

 

w odpowiedzi na Pańskiego maila z dnia 04.07.2018 r. dotyczącego nowej unijnej Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (nr dokumentu COM(2016) 593 final) chciałbym Pana poinformować, iż nowe europejskie przepisy w dotyczące praw autorskich nie weszły jeszcze w życie i nie jest znana data kiedy zostaną one przyjęte. Dodatkowo chciałbym zaznaczyć, że wszystkie powszechnie obowiązujące akty prawne przyjmowane przez instytucje UE są publikowane z należytym wyprzedzeniem w Dzienniku Urzędowym UE, tak aby każdy obywatel mógł zapoznać się z treścią interesujących go przepisów prawnych przed ich wejściem w życie.

14.09.2016 r. Komisja Europejska przedstawiła propozycję przedmiotowej dyrektywy, inicjując tym samym procedurę legislacyjną w sprawie przyjęcia nowych przepisów (zaproponowany przez Komisję tekst nowej dyrektywy wraz z uzasadnieniem dostępny jest pod poniższym linkiem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52016PC0593&from=EN). Obecnie toczy się proces ustawodawczy w Parlamencie Europejskim i Radzie UE, którego przedmiotem jest wspomniana dyrektywa. W toku tego procesu Parlament Europejski zaproponował szereg poprawek do projektu dyrektywy zgłoszonej przez Komisję i prawdopodobnie, zarówno Parlament jak i Rada wprowadzą do jej tekstu kolejne zmiany. Dlatego, na chwilę obecną, nie można przewidzieć, jaki będzie ostateczny kształt przepisów chroniących prawa autorskie na jednolitym rynku cyfrowym w UE, ani kiedy zostaną one ostatecznie przyjęte. Niemniej jednak, nasza obserwacja dotychczasowego przebiegu debaty publicznej w tej sprawie pokazuje, że protesty przeciwko przyjęciu przedmiotowej dyrektywy często wynikały z niezrozumienia przez wielu obywateli jej celu oraz treści poszczególnych przepisów.

 

W dniu 05/07/2018 r. odbyło się głosowanie na forum plenarnym Parlamentu Europejskiego, podczas którego sprawozdanie Komisji Parlamentarnej JURI dotyczące nowych przepisów zostało odrzucone. W rezultacie tego głosowania, ostateczne stanowisko Parlamentu w tej sprawie będzie ponownie przedmiotem debaty, poprawek i głosowania na następnej sesji plenarnej Parlamentu we wrześniu tego roku.

 

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że Komisja Europejska jest otwarta na konsultacje społeczne i z chęcią bierze pod uwagę głos obywateli, którzy chcą przekazać naszej instytucji swoje uwagi w sprawie konkretnych rozwiązań legislacyjnych. Jeżeli chciałby Pan przedstawić swoje stanowisko w sprawie przedmiotowej dyrektywy Komisji Europejskiej, to polecam Panu kontakt z Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CNECT): Directorate-General for Communications Networks, Content and Technology, European Commission 1049 Bruxelles/Brussels, Belgium, e-mail: cnectdesk@ec.europa.eu.

 

Więcej informacji na temat unijnej Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym w języku angielskim znajdzie Pan na stronach instytucji UE, min. pod poniższymi linkami:

·         https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/copyright 

·         http://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2018/05/25/copyright-rules-for-the-digital-environment-council-agrees-its-position/

Z poważaniem,

 

Rafał Szyndlauer

Doradca ds. politycznych i prawnych

 


European Commission
DG Communication
Representation in Poland

ul. Jasna14/16a, 00-041 Warszawa(...)


From: Adam Fularz 
Sent: Wednesday, July 04, 2018 8:51 AM
To: COMM REP POLAND
Subject: Pytania w sprawie podatku od linków

 

do Komisja Europejska 

 

"Jesienią Komisja Europejska zaproponowała zmiany w prawie autorskim, które wprowadzają tzw. „podatek od linków", czyli opłatę od publikacji odnośników chronionych prawem autorskim"

Czytaj więcej na: 
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/podatek-od-linkowania-sprzeciw-wydawcow-internetowych-apel-do-rzadu

 

Czy KE może udzielić informacji (jestem właścicielem wyszukiwarki www.wyszuk.pl )- do kiedy mamy opuścić teren jurysdykcji Komisji Europejskiej czyli teren Unii Europejskiej? Przeniesienie firmy poza UE trwa nieco czasu. 

 

Ponadto- jeśli Państwo wprowadzają jakieś reguloacje prawne- miło się o to zapytać właścicieli agregatorów treści czy wyszukiwarek. Nikt i nigdy o to się nie pytał, ja sam zaś piszę kolejne zapytanie z prośbą o podanie  terminu do którego mamy opuścić teren jurysdykcji KE.

 

Wyszukiwarka jaką prowadzę jest niestety nierentowna. Zwykle też nie działa z powodu zbyt wielu chętnych i słabych serwerów.

Pozdrawiam

--

__________________________________________________________________________

 


Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute