List do redakcji: Powiedz STOP cyrkom ze zwierzętami!

Redakcja serwisu otrzymała list z fundacji Viva:
Od: Fundacja Viva! <newsletter na viva.org.pl>
Data: piątek, 27 września 2019
Temat: PILNE: Powiedz STOP cyrkom ze zwierzętami!
Do: Adam Fularz <Adam.fularz na wieczorna.pl>


Cześć, wysłaliśmy do Ciebie wiadomość kilka dni temu. Wysyłamy ją ponownie, bo może nie miałaś/miałeś czasu, aby ją otworzyć. Sprawa jest poważna - dotyczy codziennego cierpienia zwierząt w cyrkach. Musimy to powstrzymać!  Zapraszamy Cię abyś  była/był częścią tej zmiany!
Zdjęcie przedstawia przystrojonego niedźwiedzia z kagańcem na pysku, jadącego na hulajnodze podczas występu cyrkowego.
Bolesna tresura, życie w klatce, samotność, baty i ciągły strach… Oto codzienność zwierząt żyjących w cyrku. Podczas naszych śledztw przeprowadzonych w latach 2016-2018 widzieliśmy m.in. niedźwiedzia karmionego popcornem, lwy i tygrysy trzymane w ciasnych klatkach pełnych błota, a także różne zwierzęta przejawiające zachowania stereotypowe, będące wskaźnikiem stresu i frustracji wynikających z przebywania w zamknięciu bez innych przedstawicieli swojego gatunku, często na uwięzi. 
Nasi wolontariusze systematycznie monitorują występy cyrków i to, co widzą, jest bulwersujące.
(..)

Zdjecie przedstawia słonia w cyrku balansującego na przednich nogach na małym podeście.
Występ słonia to najsmutniejszy występ, jaki widziałam we wszystkich cyrkach. Nie jestem w stanie obejrzeć tego drugi raz. Nie spodziewałam się, że tak strasznie to wygląda… To powinno być karalne...relacjonowali wolontariusze po wyjściu z cyrku.
Zdjecie przedstawia krokodyla w cyrku z zaklejonym taśmą pyskiem.
Krokodyl w cyrku Vegas miał zaklejony pysk. Wyrywał się i szamotał. Jak go położono na ziemię, to zamarł bez ruchu. Bardzo źle to wyglądało ­– mówią nasi aktywiści.
Zdjęcie pokazyuje trzy przerażone tygrysy i tresera z batem i metalowym prętem w rękach podczas występu cyrkowego.
Występ tygrysów w cyrku Miranda Orfei trwał około 10 minut. Prowadził go treser trzymający w jednym ręku bat, a w drugim metalowy pręt.
Zwierzęta ewidentnie bały się go, pokazywały zęby i prychały. W krytycznym momencie, gdy jeden tygrys był nieposłuszny, ze strachu przed treserem schował się za podestem – wspominają nasi wolontariusze.
To musi się w końcu zmienić! Od wielu lat walczymy o zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Przeprowadziliśmy interwencję, która zakończyła się odebraniem niedźwiedzia Baloo karmionego w cyrku m.in. popcornem (co widać na zdjęciu poniżej), krokodyla i dwóch żółwi. Działamy codziennie, edukując społeczeństwo i polityków. Uświadamiamy, że tresura jest okrutna, a warunki, których trzymane są zwierzęta w cyrkach, nienaturalne.
2 zdjęcia. Pierwsze przedstawia karnionego popcornem niedzwiedzia Baloo w cyrku za kratami, drugie szczęśliwego, biegającego Baloo po odebraniu interwencyjnym, przebywającego obecnie w zoo w Poznaniu.
Dzięki naszym akcjom interwencyjnym i szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej sytuacja powoli ulega poprawie:
  • coraz więcej miast wprowadza zakaz występów cyrków ze zwierzętami i coraz więcej cyrków rezygnuje z pokazów tresury zwierząt, gdy przyjeżdża do dużych miast
  • spada liczba zwierząt wykorzystywanych w cyrkach; w tym sezonie jest ich 186; rok temu było ich prawie 300, a w latach wcześniejszych ponad 500
  • temat cyrku bez zwierząt pojawił się w programach 2 z 5 komitetów wyborczych
  • pod petycją za zakazem podpisało się już ponad 350 tysięcy osób.
  • obecnie żaden cyrk w Polsce nie ma już na własność ani nie wypożycza z zagranicy zwierząt egzotycznych takich jak słonie, lwy, tygrysy czy uchatki; to ogromny sukces, jednak nadal walczymy o to, aby nie były wykorzystywane również pozostałe zwierzęta takie jak psy, koty, konie, zebry, foki, krokodyle, żółwie, wielbłądy czy żyrafy
Nadal jest więc wiele do zrobienia, więc pomóż nam prowadzić dalsze działania!
Chcemy nadal monitorować występy cyrków, prowadzić akcje informacyjne, blokować wjazd cyrków ze zwierzętami do miast oraz zgłaszać do prokuratury przypadki łamania ustawy o ochronie zwierząt. Na to potrzebne nam są finanse.

Więcej o akcji przeczytasz w naszym raporcie:


Wesprzyj akcję STOP CYRKOM ze zwierzętami.
(..)

Bardzo dziękujemy za wsparcie!

Z pozdrowieniami
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!



Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16/39, 03-772 Warszawa
tel.: 22 828 43 29
KRS  0000135274,  NIP  525-21-91-290,  REGON  016409834
www.viva.org.pl     www.pomagam.viva.org.pl     www.schronisko.info.pl
www.vege.com.pl     www.antyfutro.pl     www.ratujkonie.pl     (..)
                        



--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute