komunikat CBA z 4 lipca 2018


Od: Media CBA <media na serwerze cba.gov.pl>
Data: 4 lipca 2018 07:34
Temat: komunikat CBA
(..)

Sprawa GetBack –  zatrzymani członkowie b. zarządu  firmy windykacyjnej

Już 9 zatrzymanych na liczniku intensywnego śledztwa dotyczącego licznych  nieprawidłowości
w działaniu grupy kapitałowej GetBack SA. Agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali dziś troje byłych członków zarządu GetBack SA oraz dwie osoby współdziałające z nimi w popełnianiu przestępstw.

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Warszawie pod nadzorem w Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczy  m.in. wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów w obrocie gospodarczym na szkodę spółki GetBack SA, systemowego wyprowadzania milionów złotych ze spółki na podstawie pozornych umów w celu osiągnięcia korzyści osobistej, ukrywania dowodów, posługiwania się podrobionymi dokumentami.  Sprawa obejmuje także przestępstwa manipulacji instrumentami finansowymi i podawania do publicznej wiadomości nieprawdy o działaniach spółki.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali dziś w Warszawie i w województwie mazowieckim byłych członków zarządu GetBack SA:  wiceprezes Annę P.,  Marka P. i Bożenę S.,  brata podejrzanej S.  Dariusza S. oraz  Kingę M-P., która podpisała pozorną umowę na szkodę spółki.

Agenci CBA przeszukują  mieszkania zatrzymanych, zabezpieczają dowody.

Już wcześniej śledczy z CBA mocno pracowali w tym śledztwie - przesłuchali łącznie ponad 60 osób - w tym urzędników Komisji Nadzoru Finansowego i spółki GetBack SA, zabezpieczyli tomy dokumentacji oraz  dane elektroniczne. 

16 czerwca br. zostali zatrzymani przez agentów z warszawskiej Delegatury CBA na lotnisku Chopina, Konrad K. – były Prezes Zarządu GetBack SA a w swoim domu na warszawskim Ursynowie Piotr B. - przedstawiciel podmiotu gospodarczego, który współpracował z byłym Prezesem Zarządu GetBack SA

Były prezes GetBack SA Konrad K. usłyszał m.in.:  zarzut dotyczący usiłowania doprowadzenia Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem, poprzez wprowadzenie w błąd co do faktycznej kondycji finansowej spółki GetBack  SA i  przedłożenia nierzetelnych  dokumentów dla uzyskania dla GetBack  SA pożyczki w kwocie 250 mln zł oraz zarzut wyrządzenia spółce GetBack SA  szkody majątkowej na ponad 15 mln zł na podstawie nie wykonanych a opłaconych, pozornych umów o świadczenie usług doradczo – marketingowych przy emisji obligacji oraz o współpracy. Inny zarzut dotyczy sprawy podobnego charakteru, kwoty co najmniej 7 mln zł i umowy „o świadczeniu usług w zakresie bezpieczeństwa w biznesie". Zatrzymany przez CBA Piotr B. usłyszał zarzuty dotyczące tej umowy i działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.  Były prezes GetBack SA usłyszał także zarzut  przestępstw dotyczących publicznego rozpowszechnienia nieprawdziwych danych w raporcie bieżącym spółki, które mogły wprowadzać w błąd, co do wartości instrumentów finansowych emitowanych przez spółkę GetBack S.A., wbrew zakazowi takich manipulacji na rynku. Szczegóły zarzutów w swoim komunikacie przekazała prokuratura.

26 czerwca warszawscy agenci CBA zatrzymali  dwoje kolejnych podejrzanych: Katarzynę M. - byłą Dyrektor Biura Zarządu spółki GetBack SA oraz Szczepana D.-M. prezesa Polskiego Domu Maklerskiego.  Była Dyrektor Biura Zarządu spółki GetBack SA jest podejrzana jest o niszczenie dokumentów spółki, zacieranie śladów popełnionych przestępstw i pomaganie ich sprawcom w uniknięciu odpowiedzialności karnej.  Miała ona także instruować osoby powiązane z GetBack SA, co zrobić, aby skutecznie zniszczyć posiadane przez nich dowody.

Prezesowi Polskiego Domu Maklerskiego – Szczepanowi D.-M. prokurator zarzucił m.in. działanie wspólnie i w porozumieniu z byłym prezesem zarządu GetBack SA podejrzanym Konradem K. na szkodę tej spółki.  Według ustaleń śledczych był współtwórcą sieci spółek, które na podstawie pozornych umów służyły do wyprowadzenia z GetBack SA kwot stanowiących mienie wielkiej wartości.

Czwórka  zatrzymanych wcześniej przez CBA decyzją sądu została tymczasowo aresztowana.

Czynności w tym wielowątkowym śledztwie trwają. Analizowany jest materiał dowodowy, ujawniane nowe okoliczności sprawy. Niewykluczone kolejne zatrzymania i zarzuty.

Piotr Kaczorek , CBA

 

Pozdrawiam,

 

Wydział Komunikacji Społecznej

              Gabinet Szefa

Centralne Biuro Antykorupcyjne

 

                                                                           

 

 

 

 
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.