komunikat: Parlament zakończył prace nad ustawą o domkach do 70 mkw.

Komunikat

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: <Dziennikarze na s. mrit.gov.pl>
Data: czwartek, 14 października 2021
Temat: Parlament zakończył prace nad ustawą o domkach do 70 mkw.
Do: Dziennikarze na s. mrit.gov.pl


14.10.2021

Parlament zakończył prace nad ustawą o domkach do 70 mkw.

Dzięki przygotowanym w resorcie rozwoju i technologii przepisom budowa przeznaczonych na własne potrzeby jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni  do 70 mkw. będzie zdecydowanie łatwiejsza. To jedna z  dziesięciu kluczowych regulacji zawartych w rządowym programie Polski Ład. Nowa ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta RP.

- Dzisiaj jeden z priorytetowych projektów Polskiego Ładu - dotyczący ułatwień w budowie domów do 70mkw.-  staje się faktem. Dajemy  obywatelom wybór:  zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie, ten kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości – mówił w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.    

- Projekt „Dom bez formalności" wpisuje się w założenia Polskiego Ładu i stanowi odpowiedź  na oczekiwania Polaków, którzy chcą sprawniej i szybciej zbudować swój dom zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, zachowując przy tym wszelkie standardy  bezpieczeństwa – podkreślał wiceminister Uściński.

Jak zbudować dom do 70 mkw. – najważniejsze założenia

·        Budynki mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane; Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora;

·        Zgodnie z założeniami  obiekty mieszkalne  mają być niewielkie, o prostej konstrukcji, co ma to ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 mkw.

Wprowadzono też uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. W przypadku nie ustanowienia kierownika budowy, inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie całą budową. Natomiast dołączona do zgłoszenia dokumentacja musi być kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 mkw.  wydawana będzie w ciągu 21 dni. Ustawa nie spowoduje chaosu przestrzennego, nowa ustawa nie zmienia dotychczasowych regulacji w zakresie  planu zagospodarowania przestrzennego.

 Rozszerzono możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia - oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 mkw., także do 70 mkw. Przy czym rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 mkw., nie może przekraczać 6 metrów, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 metry.


Z wyrazami szacunku
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
tel. 22 411 98 89
e-mail: dziennikarze na s. mrit.gov.pl
www.gov.pl/web/rozwoj-technologia

(...)




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute