List do redkacji: Umożliwienie organizacji zgromadzeń wspólników przez Internet

List do redakcji. 
Z zaproszeniem na konferencję w poniższej sprawie otrzymałem list, który publikuję:

Umożliwienie organizacji zgromadzeń wspólników przez Internet

Coraz częściej prawo spółek poszukuje rozwiązań spraw korporacyjnych korzystających z dobrodziejstwa Internetu. Dziś nie tylko prowadzona działalność, ale także wewnętrzne stosunki w spółkach z o.o. mają często charakter międzynarodowy. W praktyce oznacza to codzienne funkcjonowanie wspólników i członków zarządu w różnych państwach, nierzadko w różnych strefach czasowych. W związku z licznymi głosami przedsiębiorców, którzy zaczęli zauważać pojawiające się na co dzień problemy prawne, Centrum im. Adama Smitha, które zaproponowało projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.

Typową, coroczną czynnością korporacyjną w spółce z o.o. jest organizacja zgromadzenia wspólników. Celem zgromadzenia wspólników jest m.in. podjęcie uchwały dotyczącej udzielenia absolutorium członkom zarządu oraz zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W sytuacji faktycznego przebywania przez wspólników w różnych miejscach w Polsce lub na świecie, zorganizowanie zgromadzenia wspólników stanowi wyzwanie logistyczne zarówno dla spółki jak i wspólników.

W związku z tym możliwość przeprowadzenia zgromadzenia wspólników przez Internet była atrakcyjna od dawna. Niestety ze względu na wątpliwości prawne dotyczące legalności odbywania zgromadzeń wspólników na odległość, wspólnicy nie decydowali się na przeprowadzanie zgromadzeń wspólników przez Internet. Odbywanie elektronicznych zgromadzeń wspólników w tym trybie było dopuszczalne w europejskich odpowiednikach polskiej sp. z o.o. – niemieckiej GmbH oraz luksemburskiej SARL.

Zaproponowany przez Centrum im. Adama Smitha projekt ustawy zakłada wyraźne wprowadzenie do polskiego prawa instytucji elektronicznych zgromadzeń wspólników (zarówno w formie telezgromadzeń jak i wideokonferencji). Podczas takiego zgromadzenia dopuszczalne będzie podejmowanie uchwał w formie cyfrowej.

Projekt nowelizacji został stworzony przez ekspertów Centrum im. Adama Smitha, którzy weszli w skład grupy roboczej utworzonej z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP. Dzięki projektowanym zmianom istotne dla spółki decyzje będą mogły być podejmowane szybciej. Na zmianach skorzystają także spółki posiadające zagranicznych inwestorów, którzy uzyskają możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu spółek.

Piotr Mijal i Piotr Sekulski – eksperci Centrum im. A. Smitha

Piotr Sekulski - ekspert z zakresu regulacji podatkowych, prawnik związany zawodowo i naukowo z prawem podatkowym, a także z prawem pracy i zabezpieczeń społecznych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a obecnie doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej na tym wydziale. Współpracował z wydziałami prawa Uniwersytetów w Buffalo (USA) oraz Salzburgu (Austria).


Piotr Mijal Prawnik przy Krakowskiej Izbie Adwokackiej. Zawodowo i naukowo zajmuje się prawem spółek oraz prawem własności intelektualnej. Doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Absolwent studiów LL.M. na Uniwersytecie Ruprechta-Karola w Heidelbergu (Niemcy) z zakresu prawa gospodarczego. Stypendysta Deutscher Akademischer Austausch Dienst (DAAD), uczestnik Polsko-Niemieckiego Seminarium Prawa Podatkowego organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Uniwersytetem w Bochum.  Odbył staż badawczy na Universität Salzburg w Austrii.


Centrum im. Adama Smitha-Pierwszy Niezależny Instytut w Polsce, którego misją jest propagowanie i działanie na rzecz wolnego rynku, zbudowanego na fundamencie wolności, moralności i odpowiedzialności, podejmuje działania w celu integracji środowisk, uproszczenia procedur dla korzyści obywateli, ograniczenia biurokracji i zmiany na lepsze rzeczywistości przedsiębiorców.


Centrum im. Adama Smitha - Pierwszy Niezależny Instytut w Polsce

ul. Bednarska 16

00-321 Warszawa

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute