Ministerstwo Zdrowia odpowiada na pytanie o kierowanie pojazdami przez osoby z urazami oczu

Pytanie redakcji

Do MZ

 

Szanowni Państwo

uskoczyłem sprzed vana kierowcy z chorym, zalepionym plastrem okiem. Czy lekarze okuliści i szpitale nie powinni musieć elektronicznie czasowo unieważnić prawo jazdy danego kierowcy jeśli czasowo jest niezdolny do pracy kierowcy?  Wydaje się że system ten powinien być automatyczny. 

 

To chyba drugi raz w ciągu ostatnich lat jak byłem przerażony sytuacją gdzie osoba z obrażeniami oczu stwarzał zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z pasa drogowego. 

 

Mieszkam przy granicy i po stronie polskiej jest znacznie bardziej niebezpiecznie. Mieszkańcy w moim wieku zwykle przeprowadzili się za granicę i po polskiej stronie zostali ich rodzice.


ODPOWIEDŹ


Warszawa, 14-02-2020 r.

KOM.0620.136.2020

Pan
Adam Fularz
Wieczorna.pl

                                                                                                                                           

Szanowny Panie Redaktorze,
w związku z przesłanymi pytaniami informuję, że zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2019 r., poz. 341, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o kierujących pojazdami", badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, podlega między innymi osoba posiadająca prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia. Badanie to przeprowadza się na podstawie skierowania (art. 75 ust. 2 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami), wydanego przez starostę w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli u kierowcy istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia.

W myśl art. 99 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami starosta wydaję decyzję o skierowaniu na badania z urzędu na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych, na podstawie informacji uzyskanych od administratora danych i informacji zgromadzonych w ewidencji oraz - w na podstawie zawiadomienia właściwych organów orzekających o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy. 

Z powyższych regulacji prawnych wynika, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami zawierają podstawę prawną do wydania decyzji administracyjnej o skierowaniu określonej osoby na badania lekarskie. Jednak wezwanie do poddania się sprawdzeniu stanu zdrowia jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy. Okoliczności ustalone przez organ muszą z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać, że w stosunku do kierującego mogą występować przeciwwskazania zdrowotne co do jego dalszego udziału w ruchu w takim charakterze i przeciwwskazania te powinny zostać zweryfikowane podczas badania. 

Podsumowując przesłanka istnienia „uzasadnionych zastrzeżeń co do stanu zdrowia" z art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o kierujących pojazdami, powinna być oceniana zgodnie z celem ustawy, którym jest zapobieganie zagrożeniom w ruchu drogowym, spowodowane przez osoby, których stan zdrowia uniemożliwia sprawne prowadzenie pojazdów. Zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy powinny dotyczyć tego rodzaju aspektów zdrowia, które mogłyby mieć wpływ na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdów.

Z poważaniem
Wojciech Andrusiewicz
Rzecznik Prasowy Ministra Zdrowia

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute