Największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej z udziałem szefowej MFiPR [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

 
Przez trzy dni uczestnicy zorganizowanych w internecie spotkań, w tym przedstawiciele rządu i przedsiębiorcy, będą rozmawiać o zmieniającej się w dobie pandemii gospodarce. W pierwszym dniu wydarzenia w panelu „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys" udział wzięła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która mówiła między innymi o Funduszowym Pakiecie Antywirusowym.
 
Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej. W zeszłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 15 tysięcy uczestników i 1000 prelegentów. Tegoroczna edycja forum miała odbyć się w dniach18-20 maja w Katowicach. Ze względu na pandemię koronawirusa wydarzenie odbywa się online. Konferencja w tradycyjnej formie spotkań na żywo zostało przełożone na początek września.
Podczas panelu „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys" dyskutowano o szybkości i skali reakcji UE oraz działaniach państw członkowskich na pandemię.  Debata poświęcona była także negocjacjom wieloletniego budżetu wspólnoty na lata 2021-2027. Próbowano również odpowiedzieć na pytanie  - jakie są aktualne perspektywy Unii Europejskiej i jej przyszły wpływ na restart krajowych gospodarek .
 
– Kryzys wywołany przez pandemię dotknął także beneficjentów funduszy europejskich. Potrzebujemy większej elastyczności w udostępnianiu i wykorzystaniu środków unijnych. Ułatwienia w wydatkowaniu funduszy unijnych mają nie tylko pomóc w walce z koronawirusem, ale przede wszystkim łagodzić jego negatywny wpływ na gospodarkę– rozpoczęła minister Jarosińska-Jedynak.
 
Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej aktywnie działała na forum europejskim angażując się w  wprowadzenie zmian w prawie unijnym.
 
- Przekonywaliśmy Komisję Europejską do mocniejszego poluzowania procedur, żeby łatwiej można było przesuwać pieniądze unijne na służbę zdrowia czy dla przedsiębiorców. Zaproponowaliśmy projekt zmian w prawie unijnym, który by to umożliwił. Nasze propozycje w dużej części znalazły się w pakietach legislacyjnych przedstawionych przez KE, które weszły w życie w kwietniu – dodała minister.
 
Minister Jarosińska-Jedynak mówiła także o Funduszowym Pakiecie Antywirusowym.
 
- Podjęliśmy działania pozwalające na elastyczne podejście do już realizowanych projektów, a także na wzmocnienie finansowe przedsiębiorców. Przygotowaliśmy Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który ułatwi prowadzenie i rozliczanie projektów w nowej rzeczywistości oraz skierowanie pieniędzy unijnych na walkę z koronawirusem – mówiła minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała – W ekspresowym tempie przygotowaliśmy specustawę funduszową, która jest najważniejsza część Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Celem ustawy jest przede wszystkim większa elastyczność dla beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty z maksymalną możliwą efektywnością i bez strat finansowych, ale także ukierunkowanie dostępnych funduszy na zwalczanie koronawirusa i ograniczanie jego niepożądanych skutków dla gospodarki.
 
Minister podkreśliła, że specustawa będzie miała zastosowanie do kilkudziesięciu tysięcy projektów, zwłaszcza tych, których wdrożenie jest zagrożone ze względu na pandemię.
 
- W programach bieżącej perspektywy podpisanych zostało ponad 60 tysięcy umów. Ich łączna wartość wynosi ponad 460 mld zł, w tym wkład unijny ponad 280 mld zł. Zdecydowana większość z nich jest w realizacji – posumowała minister Jarosińska-Jedynak.
 
Pozdrawiam 
Małgosia Głowacka
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
www.gov.pl/fundusze-regiony

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute