Forum "Ekonomiczne" w Krynicy- Zdroju jako polska karykatura nauk ekonomicznych


Forum "Ekonomiczne" w Krynicy jest w mojej ocenie tylko polską karykaturą nauk ekonomicznych. Jakąż ironią jest to forum, skoro laureatami "człowieka roku" tej rzekomo "ekonomicznej" konferencji, od wielu lat są sami politycy.

Badając sam profil twórcy tego forum, Zygmunta Berdychowskiego, przekonamy się że jest to 58-letni, od niedawna nieaktywny polityk opcji ludowo-konserwatywnej.

O ile Światowe Forum Ekonomiczne w Davos było stworzone przez profesora biznesu, o tyle forum w Krynicy to dzieło polityków dla polityków i nie ma prawie nic wspólnego z naukami ekonomicznymi. Rada programowa tego forum jest złożona z polskich polityków ultrakonserwatywnych i kilku nielicznych biznesmenów o konserwatywnych poglądach, pojawia się też jeden konserwatywny członek związku wyznaniowego. Forum to ma charakter mocno zachowawczy.

Krynickie forum "ekonomiczne" jest stworzone przez konserwatywno- chrześcijańskiego polityka, od 2010 roku członka byłej partii rządzącej, radnego z ramienia PO w sejmiku małopolskim. Ten konserwatywny polityk jest byłym przewodniczącym Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego w Małopolsce.

Sama idea forum ekonomicznego jest świetna. W Polsce ekonomiści rzadko udzielają się publicznie, są nieobecni w tabloidyzujących się mediach. Niestety, w wykonaniu pana Zygmunta Berdychowskiego forum "ekonomiczne" okazało się spotkaniem interesującym głównie dla polityków sceny narodowo-konserwatywno-ludowej oraz dla części prezesów spółek państwowych, owych konserwatywnych managerów obsadzanych z klucza politycznego. Zabrakło różnorodności, pluralizmu.

Forum w Davos jest prowadzone przez naukowca, wykładowcę biznesu. Uczestniczy w nim spora grupa naukowców, akademików. Tymczasem forum w Krynicy skupia prawie samych polityków lub byłych polityków. Gości na nim niespecjalnie wiele przedstawicielu bieznesu. Jest to wydarzenie o mocno konserwatywno-narodowym charakterze.

Konserwatywny polityk z Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz, narzekał że forum w Krynicy stało się miejscem "przekonywania juz przekonanych" i opowiadania trywialnych banałów. Forum to przestało wnosić cokolwiek nowego i świeżego. Nie znaczy to, że jego znaczenie w najbliższych latach zmniejszy się, a sama idea- wyczerpie. 

"– Pamiętam pierwsze forum z 1992 roku, kiedy do Krynicy przyjechał jeden autokar gości, a Berdychowski zaprosił nas do małej sali w domu zdrojowym. To było spotkanie towarzyskie, ludzi, którzy w ciągu roku nie mają czasu ze sobą pogadać. Szacunek, że rozpędził to forum do takiej skali – opowiada stały bywalec imprezy. "- pisał o tym wydarzeniu neokonserwatywny portal "Natemat.pl"

W Krynicy zamieniono ideologię pierwotnych spotkań tego typu w szwajcarskim kurorcie Davos - zajmujących się ekonomią- w polityczne spotkania polityków i biznesmenów, które w polskim wydaniu nie ma żadnego znaczenia dla ekonomistów. Nie wiem co ono ma wspólnego z nazwą nauki społecznej "ekonomia", skoro nagrody przyznano politykom, nie zaś ekonomistom. Krytycy, jak cytowany poniżej były premier, zarzucali upolitycznienie forum, "wazelinę".
 
Dodał, że nie ma zamiaru w kolejnych latach uczestniczyć w Forum Ekonomicznym w 
Krynicy. - Zadano wielki cios idei tego miejsca, tego forum. Ono stało się jednostronnie 
partyjniackie - powiedział Cimoszewicz. (...) - Uczestnicy przyglądający się tej imprezie 
z ogromnym zaskoczeniem nie mieli wątpliwości, o co tu chodzi. Nie o żadne realne zasługi 
dla biznesu, ale podlizanie się komuś, kto bardzo możliwe przejmie władzą w Polsce 
- mówił były premier.

 

Być może w Polsce powinny się pojawić inne podobne wydarzenia organizowane przez inne, bardziej pluralistyczne środowiska.

Od Zygmunta Berdychowskiego, organizatora krynickiego "forum" nie można nijak oczekiwać, że przestanie to być impreza "polityków dla polityków", nagradzająca wyłącznie polityków. Te oczekiwania to czcze mrzonki- wszak p. Berdychowski jest politykiem. "Niektórzy twierdzą, że Berdychowski to mistrz slalomu, który perfekcyjnie wyczuwa, kędy wiatr dmie, i dostosowuje charakter forum do aktualnych trendów politycznych"- opisywał go magazyn Forbes.

Krynica tym różni się od Davos, że polski event ma charakter mocno ultrakonserwatywny... Szkoda, że nie jest to wydarzenie o zróżnicowanym ideowo charakterze, skupione na naukach ekonomicznych. Ale- marzenia swoją drogą- rzeczywistość- swoją.

Adam Fularz, 2015-2018

p.s. Opinie organizatorów w odpowiedzi na zarzuty:


 
Szanowni Państwo,
Chcemy opisać "porażkę" forum ekonomicznego, które Państwo organizowali. Opisujemy je jako spotkanie o charakterze politycznym, nie zaś ekonomicznym, piszemy jak zamieniono ideologię pierwotnych spotkań tego typu w szwajcarskim kurorcie Davos - zajmujących się ekonomią- w spotkania polityków i biznesmenów, które w polskim wydaniu nie ma żadnego znaczenia dla ekonomistów. Nie wiem co ono ma wspólnego z nazwą nauki społecznej "ekonomia", skoro nagrody przyznano politykom, nie zaś ekonomistom. Krytycy, jak cytowany poniżej były premier, zarzucali upolitycznienie forum, "wazelinę". 
"
Dodał, że nie ma zamiaru w kolejnych latach uczestniczyć w Forum Ekonomicznym w Krynicy. - Zadano wielki cios idei tego miejsca, tego forum. Ono stało się jednostronnie partyjniackie - powiedział Cimoszewicz. (...) - Uczestnicy przyglądający się tej imprezie z ogromnym zaskoczeniem nie mieli wątpliwości, o co tu chodzi. Nie o żadne realne zasługi dla biznesu, ale podlizanie się komuś, kto bardzo możliwe przejmie władzą w Polsce - mówił były premier.
"
-- 

- czy śledzili Państwo strukturę uczestników WEF w Davos? Klasu Schwab, który stworzył to forum w Davos, regularnie zaprasza przedstawiecieli organizacji pozarządowych typu Frieds of Earth i innych podobnych. W Polsce w przypadku forum w Krynicy mamy raczej do czynienia z forum o charakterze politycznym. Nie zapraszaja Państwo uczestników z akademii, uczelni, uniwersytetów, w Państwa radzie zasiadają sami politycy i biznesmeni, bez przedstawiecieli takiej nauki jak ekonomia. W mojej ocenie Państwa nazwa jest wybitnie myląca, Państwa forum jest nieznane i niepopularne wśród ekonomistów, którym sam jestem. 
Przypomnę jacy uczestnicy zbierają się w Davos:

The flagship event of the foundation is the invitation-only annual meeting held during the winter at the end of January in Davos, Switzerland, bringing together chief executive officers from its 1,000 member companies, as well as selected politicians, representatives from academiaNGOs, religious leaders, and the media in an alpine winter environment. The town is small enough to allow participants to meet anywhere outside the sessions and allows them the greatest opportunities to attend receptions organized by companies and countries.[16] The participants are also taking part in role playing events, such as the Investment Heat Map. [17] Informal winter meetings may have led to as many ideas and solutions as the official sessions.[18] Approximately 2,200 participants gather for the five-day event and attend some of the 220 sessions in the official programme. The winter discussions focus around key issues of global concern (such as international conflicts,poverty, and environmental problems and possible solutions).[3]

As many as 500 journalists from online, print, radio, and television take part, with access to all sessions in the official program, some of which are also webcast.[19] Not all the journalists are given access to all areas, however. This is reserved for white badge holders. "Davos runs an almost caste-like system of badges," according to BBC journalist Anthony Reuben. "A white badge means you're one of the delegates - you might be the chief executive of a company or the leader of a country (although that would also get you a little holographic sticker to add to your badge), or a senior journalist. An orange badge means you're just a run-of-the-mill working journalist."[20]- czy działają Państwo jako think-tank ekonomiczny, czy tylko jako organizacja polityczna? Przypomnę jak działa WEF, jakie raporty produkuje:

The "Competitiveness Team" [36] produces a range of annual economic reports (first published in brackets): the Global Competitiveness Report (1979) measured competitiveness of countries and economies; The Global Information Technology Report(2001) assessed their competitiveness based on their IT readiness; the Global Gender Gap Report examined critical areas of inequality between men and women; the Global Risks Report (2006) assessed key global risks; the Global Travel and Tourism Report(2007) measured travel and tourism competitiveness; the Financial Development Report (2008)[37] aimed to provide a comprehensive means for countries to establish benchmarks for various aspects of their financial systems and establish priorities for improvement; and the Global Enabling Trade Report (2008) presented a cross-country analysis of the large number of measures facilitating trade among nations.[38]

The "Risk Response Network"[39] produces a yearly report assessing risks which are deemed to be within the scope of these teams, have cross-industry relevance, are uncertain, have the potential to cause upwards of US$10 billion in economic damage, have the potential to cause major human suffering, and which require a multi-stakeholder approach for mitigation.[40]- Skąd pomysł na nawiązanie w nazwie do ekonomii? Nie mają Państwo wrażenia że Państwa forum ma charakter antyekonomiczny, a nazwa ta jest w moim odczuciu kpiną z nauk ekonomicznych. 

- z całym szacunkiem, ale dlaczego przyznają Państwo w ogóle jakieś nagrody dla polityków? Skąd ten pomysł? Dla mnie idea przyznania nagrody ekonomicznej dla polityka który w swoim dorobku - z całym szacunkiem- nie ma nic wspólnego z ekonomią, jest kpiną w Państwa wykonaniu- z nauk ekonomicznych jako całości. Przyznawanie takich nagród politykom może sprawiać na wyborcach wrażenie że ci politycy mają jakieś kompetencje w dziedzinie nauk ekonomicznych. Czy nie jest tak że wykorzystali Państwo po prostu nośną i modną nazwę, a Państwa forum nie ma nic wspólnego ze środowiskiem ekonomistów? Czy inni ekonomiści przesyłali do Państwa swoje pretensje?

Odpowiedzi:

Szanowny Panie

 

Nadal nie wskazał Pan informacji o które prosi.

Natomiast z poglądami dziennikarzy o Forum nie polemizujemy.

 

Łącząc wyrazy szacunku

 

 

Paweł Piszczek

Dyrektor Biura Prasowego

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

ul. Solec 85  |  00-382 Warszawa


-- 
Szanowny Panie, 
Zechę przesłać fragment tekstu który powstaje. Może się Pan odnieść do zarzutów w nim zawartych.

Osobiście uważam nazwę Państwa imprezy na mocno nietrafioną i mam o to pretensję. To impreza o charakterze politycznym i tak proszę ją nazwać.


"Znani ekonomiści wg Forum "Ekonomicznego"- D. Tusk, B. 

Komorowski, J. Kaczyński


Forum Ekonomiczne w Krynicy jest już tylko kpiną z 

nauk ekonomicznych. Jakąż kpiną jest to forum, skoro 

laureatami "człowieka roku" tej rzekomo "ekonomicznej" 

konferencji, są sami politycy. 

Badając sam profil twórcy tego forum, Zygmunta 

Berdychowskiego, przekonamy się że jest to 55-letni 

nieaktywny polityk. 

O ile Światowe Forum Ekonomiczne w Davos było 

stworzone przez profesora biznesu, o tyle forum w 

Krynicy nie ma prawie nic wspólnego z naukami 

ekonomicznymi. To forum jest stworzone przez 

konserwatywno- chrześcijańskiego polityka, od 2010 

roku członka partii rządzącej, radnego z ramienia PO w 

sejmiku małopolskim. Ten konserwatywny polityk jest 

byłym przewodniczącym Stronnictwa Konserwatywno-

Ludowego w Małopolsce. "

Odpowiedzi

Szanowny Panie

 

Jeszcze raz informuję, że nie polemizujemy z opiniami dziennikarzy.

 

Forum jest płaszczyzną nieskrępowanej rozmowy, wymiany poglądów,  bez żadnych warunków wstępnych.

 

Łącząc wyrazy szacunku

 

 

Paweł Piszczek

Dyrektor Biura Prasowego

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

ul. Solec 85  |  00-382 Warszawa

tel.: 22 583-11-20  |  fax: 22 583-11-16

www.forum-ekonomiczne.pl

www.festiwalbiegowy.pl

 

 -pytania 

- czy nie mają Państwo wrażenia że impreza ma charakter konserwatywno- ludowy i jest imprezą określonej ideologii politycznej- konserwatywnej?
- dlaczego wśród wyróżnionych tytułem Człowieka Roku są politycy konserwatywno- chrześcijańscy lub konserwatywno-ludowi?
-czy w radzie forum są osoby o innych poglądach niż konserwatywne?
- polityk konkurencyjnej ideologii określił imperzę mianem partyjniackiej. Jak Państwo reagują na te zarzuty?

Odpowiedzi


Szanowny Panie

 

Forum Ekonomiczne gości polityków różnych opcji politycznych umożliwiając im nieskrępowaną rozmowę i wymianę poglądów.

Radę Programową Forum Ekonomicznego znajdzie Pan na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl/o-nas/rada-programowa/

Panu pozostawiam ocenę orientacji politycznej członków Rady Programowej.

Nie polemizujemy z opiniami gości o Forum Ekonomicznym.

 

 

Łącząc wyrazy szacunku

 

 

Paweł Piszczek

Dyrektor Biura Prasowego

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

ul. Solec 85  |  00-382 Warszawa

tel.: 22 583-11-20  |  fax: 22 583-11-16

www.forum-ekonomiczne.pl

www.festiwalbiegowy.plPytania na które organizator nie odpowiedział mimo ponagleń:


- dlaczego w radzie programowej brak jest osób młodszych? Czy są Państwo agesistami i dyskryminują ze względu na wiek?

- czy forum ma charakter agesistowski? Ilu młodszych panelistów- szacunkowo w procentach- Państwo mieli?
Pozdrawiam,


 ______________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.