Właściciel wyszukiwarki wyszuk.pl pisze w proteście przeciw tzw. Acta2 i "podatkowi od linków"

List otwarty właściciela małej wyszukiwarki

Drodzy Państwo, 

Za akcją pełną szczytnych argumentów może stać monopolista, który na tym najwięcej skorzysta. Jak będziecie Państwo głosować nad zaostrzeniem przepisów o prawie autorskim, to pamiętajcie prosze że mam wyszukiwarkę treści (www.wyszuk.pl) i to wygląda w praktyce tak, że firma Google tego podatku od linków w Niewmczech nie płaci- bo wydawcy dali jej zgodę na bezpłatne korystanie z ich treści. Natomiast tej zgody nie dali już innym wyszukiwarkom. Czyli de facto nowa ustawa o ochropnie praw autorskich posłużyła do zmonopolizowania rynku niemieckiego przez jedną wyszukiwarkę. 

Zaś ów filtr treści to po prostu zapora dla wejścia na rynek dla konkurentów wielkich firm takich jak Facebook czy Google. Nas, małych podmiotów nie stać na wydatek kilkuset milionów by nasze sieci społecznościopwe (mam dwie sieci) miały takie filtry. Czyli na rynku pozostanie tylko facebook i google plus bo ich będzie stać na takie filtry do wprowadzania treści przez użytkowników. W dniu 5 lipca napisałem:
Część wydawców zamyka dzisiaj swoje serwisy w proteście przeciwko nowym regulacjom nad którymi dziś głosują europosłowie i które mają za zadanie stworzyć kilkusetmilionową barierę dla chętnych do wejścia na rynek wydawniczy w sieci Internet.

Moje wydawnictwo musi wydać około pół miliarda PLN by wypełnić zapisy regulacji, zwłascza bardzo kosztownego "artykułu 13-tego" nakładającego kilkaset mln dodatkowych kosztów. Nakłady jakie muszę osobiście ponieść aby dalej działać na tym rynku wydawniczym, mogą sięgnąc nawet 600-800 mln PLN.

pobieżne szacunki kosztów nowych regulacji  tzw. Acta2 i "podatku od linków" dla mojej wyszukiwarki, agregatorów treści, hostingów plików, sieci społ.:

koszt administracyjny uzgodnienia opłat licencyjnych z wydawcami w przypadku wyszukiwarki treści prasowych: licząc koszt administracyjny 40 PLN od jednej umowy (sam koszt obróbki dokumentów) to ok 200 tys. PLN, szacunek opłat licencyjnych za leady/ snippety tekstu:  ok. 1 mln PLN, szacunek opłat za wdrożenie filtrów czy dana treść uploadowana na moje portale hostingu plików nie narusza praw autorskich: od 100 do 200 mln PLN plus koszt serwerowni na bazy danych wszystkich treści objętych prawami autorskimi (co sprowada się do wykonania kopii całej sieci Internet): 1-5 mln rocznie. Koszt uzgodnienia opłat licencyjnych przy pełnej wyszukiwarce treści od wszystkich podmiotów praw autorskich: ok. 20 mln PLN, koszt opłat praw autorskich za snippety tekstu/ miniaturki grafiki użyte w wyszukiwarce: ok. 300 mln PLN.
-- 

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.