MIiR: Zaproszenie do udziału w Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka" z udziałem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego (3 października 2018 r., godz. 11.00)

Szanowni Państwo,

język stosowany przez urzędników nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Jest tak od lat i niestety trudno się temu dziwić. Skomplikowane zwroty, często niezrozumiała kolejność przekazywanych w pismach informacji czy nadmiar prawniczych sformułowań – to wszystko, choć pewnie nie spędza snu z powiek odbiorcom urzędowych dokumentów, z pewnością nie ułatwia komunikacji na linii administracja – obywatel.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju postawiło przed sobą jasny cel: zmienimy to!

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka". Propagowanie przyjaznych i prostych form komunikacji między administracją a społeczeństwem  przyczyni się do budowania ich partnerskich relacji i wzajemnego szacunku. Wprowadzanie prostego, zrozumiałego języka wiąże się także z rządowym programem Dostępność Plus czy pakietem ustaw znanych jako Konstytucja Biznesu. Nie tylko przepisy powinny być czytelne i jednoznaczne, ale również wszelkie komunikaty kierowane przez urzędy do obywateli czy przedsiębiorców.

Dlaczego jest to tak ważne? Jak chcemy nasz cel realizować? Jakie są zasady prostego języka?

Odpowiedzi na te pytania poznają Państwo na spotkaniu, która odbędzie się:

  • w środę, 3 października 2018 r., o godz. 11.00,
  • w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR) przy ul. Wspólnej 2/4 w Warszawie.
Gospodarzami forum będą Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju, Andżelika Możdżanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Sekretarz Stanu w MIiR oraz  Robert Bartold, Dyrektor Generalny MIiR.

Podczas panelu dyskusyjnego głos zabiorą eksperci od prostego języka, urzędnicy, przedstawiciele środowiska naukowego, ale też przedsiębiorców czy osób z niepełnosprawnościami. Przedstawią potrzeby w zakresie komunikacji grup, które reprezentują, wymienią doświadczenia. Ważnym elementem spotkania będzie podpisanie deklaracji współpracy w zakresie używania prostego języka. Jej sygnatariuszami będą głównie przedstawiciele administracji rządowej.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu. Zgłoszenia przyjmujemy do 2 października 2018 r., na adres: media@miir.gov.pl.

Prosimy o podanie:

  • nazwy redakcji,
  • imion i nazwisk zgłaszanych osób,
  • w razie potrzeby zarezerwowania miejsca parkingowego, rejestrację i model auta.
Przypominamy o konieczności zabrania ze sobą ważnej legitymacji prasowej lub dowodu osobistego. Prosimy o wcześniejsze przybycie, aby mogli się Państwo zarejestrować.

Biuro Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl