Komunikat prasowy: Akcja społecznej krytyki organizacji FIFA

KOMUNIKAT PRASOWY

Warszawa, 11 czerwca 2018 r.


Mundial: czy bezdomne psy w Maroku czeka ten sam los, co w Rosji?

Stowarzyszenie Otwarte Klatki, organizator kampanii "Krwawa FIFA", domaga się od federacji zapewnienia, że zabijanie bezpańskich zwierząt przed mistrzostwami świata, jakie ma obecnie miejsce w Rosji, nigdy się nie powtórzy. Organizacja udostępniła dowody na stosowanie identycznych praktyk w Maroku przed wizytą delegacji FIFA, mającej ocenić możliwość zorganizowania w tym kraju Pucharu Świata w 2026 roku.


Na kilka dni przed ogłoszeniem gospodarzy Mistrzostw Świata FIFA 2026 Stowarzyszenie Otwarte Klatki zwraca uwagę na możliwe konsekwencje wyboru Maroka. Organizacja apeluje do federacji FIFA o wprowadzenie środków, które pozwolą zapobiec powtórzeniu się sytuacji, jaka ma obecnie miejsce w Rosji. W ramach "oczyszczania" ulic przed mundialem zabijane są tam masowo bezpańskie zwierzęta.


Otwarte Klatki razem z organizacją Anima International zainicjowały międzynarodową kampanię, w której domagają się, aby FIFA wzięła na siebie częściową odpowiedzialność za sytuację i dodała do swojego Kodeksu Etycznego nową klauzulę dotyczącą dobrostanu zwierząt. W ciągu zaledwie trzech tygodni ponad 90 000 osób w poszczególnych krajach zdecydowało się podpisać petycję i wesprzeć akcję.


W międzyczasie na światło dzienne wyszedł materiał wideo i zeznania naocznego świadka, które potwierdziły, że analogiczna sytuacja powtórzyła się w Maroko. Przed inspekcją FIFA do bezdomnych psów strzelano na ulicach niezależnie od tego, czy oznaczone były jako zaszczepione i wykastrowane lub wysterylizowane, czy nie. Według organizacji prozwierzęcych stanowi to dowód, że okrutne praktyki tego rodzaju nie zakończą się, dopóki nie będzie na to naciskać FIFA jako organizator Pucharu Świata, decydujący o wyborze gospodarzy.


Jak zauważają organizatorzy kampanii "Krwawa FIFA", trucie psów w celu oczyszczenia ulic wybranych miast jest nie tylko okrutne, ale również wysoce nieskuteczne. Usunięcie psów z wybranego obszaru daje możliwość przejęcia zasobów takich jak pożywienie, czy terytorium, przez inne osobniki. Przeniesienie się części z nich na dany obszar skutkuje z kolei dalszym napędzaniem zabijania. Według organizacji pozarządowych, jak również środowiska naukowego, tylko długoterminowe programy kastracji i sterylizacji pozwalają w sposób efektywny zapanować nad populacją bezdomnych psów.


Najpierw Rosja, teraz Maroko. Wydaje się, że te okrutne i bezsensowne praktyki, mające teoretycznie poprawić wizerunek kraju w oczach kibiców i przedstawicieli FIFA, nie zakończą się, dopóki federacja nie zdecyduje się wziąć za nie chociaż częściowej odpowiedzialności – komentuje Anna Iżyńska, specjalistka ds. Komunikacji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Piłka nożna nie powinna kojarzyć się w żaden sposób z biciem i uśmiercaniem bezdomnych psów są to działania niemoralne, a w związku z tym niezgodne z Kodeksem Etycznym FIFA – dodaje.
Przesłała do redakcji:

Anna Iżyńska

Specjalistka ds. Komunikacji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki

Petycja do FIFA: https://krwawafifa.pl/

Zdjęcia i nagrania z Rosji: https://drive.google.com/drive/folders/1bvML25JC3izprK4tWgQ-NvlnZwImKsxY

Powyższe materiały są do Państwa dyspozycji. Prosimy tylko o podanie źródła: Stowarzyszenia Otwarte Klatki.


O Stowarzyszeniu Otwarte Klatki

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

Otwarte Klatki mają również zagraniczne oddziały na Litwie, Ukrainie, w Estonii i Wielkiej Brytanii, znane pod szyldem Open Cages. Stowarzyszenie współpracuje z organizacjami z całego świata, w ramach koalicji Fur Free Alliance i Open Wing Alliance.
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.