komunikaty CBA z 29.06.2018


Od: Media CBA <media na serwerze cba.gov.pl>
Data: 29 czerwca 2018 08:06
Temat: 2 komunikaty CBA z 29.06.2018 

 

Projekt Anakonda - zakup mostu energetycznego Polska- Białoruś  przyniósł 15 mln zł strat.  Zatrzymani byli wiceprezesi ENEA S.A.

 

Poznańska Delegatura CBA zatrzymała  dwóch byłych członków zarządu spółki energetycznej ENEA S.A. Sprawa dotyczy  podpisanej  w 2011 roku niekorzystnej umowy zakupu linii energetycznej mającej łączyć  Polskę z Białorusią. Państwowa firma miała  stracić na tym co najmniej 15 mln zł. 

 

Delegatura CBA w Poznaniu, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia w obrocie gospodarczym ENEA S.A. szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

 

Badana przez CBA sprawa dotyczy zakupu za ponad 15,25 mln zł  przez spółkę ENEA S.A. pakietu ponad połowy  udziałów spółki  A., która była właścicielem części napowietrznej linii elektroenergetycznej 110 kV relacji Brześć – Wólka Dobrzyńska.

 

Do transakcji doszło w sierpniu 2011 roku. Zakupu dokonano od spółki Z. Ltd. z raju podatkowego, od podmiotu prawa cypryjskiego. Stwarzano przy tym pozory korzystnego dla spółki ENEA S.A. przedsięwzięcia dotyczącego utworzenia „mostu" energetycznego mającego służyć do eksportu oraz tranzytu energii przez system Białorusi na rynek  Polski i UE

 

Ustalenia CBA wskazują, że  „most" energetyczny został kupiony przez Eneę bez wystarczających analiz. Wiedziano przy tym, że zakup udziałów w spółce A. nie był konieczny do obrotu energią elektryczną poprzez Białoruś. Linia nie miała wystarczającej mocy.  Nie zawarto wcześniej żadnych umów handlowych i nie było czego przesyłać. Dodatkowo okazało się, że linia energetyczna została już wcześniej wydzierżawiona w całości na  wiele lat (do 2025 roku) innej firmie, której właścicielem jest  spółka cypryjska Z. Ltd.

 

W toku prowadzonego przez CBA śledztwa ustalono, że członkowie Zarządu ENEA S.A., nie dopełnili ciążących na nich obowiązków, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę zawarli umowę i doprowadzili do przelania na konto cypryjskiego banku w Larnace  kilkunastu milionów złotych w sytuacji,  gdy zakupiona spółka nie prowadziła w tym czasie żadnej działalności gospodarczej, generowała straty. 

 

Ustalenia CBA wskazują tym samym, że zatrzymani byli wiceprezesi zarządu ENEA S.A.  Maksymilian G i Krzysztof Z. wyrządzili zarządzanej spółce energetycznej szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w wysokości nie mniejszej niż 15,25 mln zł.

 

Zatrzymani przez CBA usłyszeli zarzuty w  wielkopolskim Wydziale Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

 

Już wcześniej, w czerwcu 2017 r., Maksymilian G. był zatrzymany  przez agentów CBA  w śledztwie przeciwko wieloosobowej grupie zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT i ich sprzedażą, w celu zaniżania zobowiązań podatkowych, a także przywłaszczania pieniędzy i wyłudzania środków unijnych. Usłyszał zarzuty sprawstwa kierowniczego przy przestępstwach zarzuconych dwójce innych zatrzymanych za wielomilionowe uszczuplenia podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.

 

Piotr Kaczorek, CBA

 

 

CBA bada aferę reprywatyzacyjną w Warszawie – biznesmen z Konstancina, jego żona  i znany adwokat zatrzymani. Wyłudzona nieruchomość warta 38 mln zł.   

 

Agenci z Delegatury CBA w Warszawie w jednym z śledztw dotyczących nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji zatrzymali 3 osoby: biznesmena  Macieja M - jednego ze najbardziej znanych kupców roszczeń dekretowych do atrakcyjnych gruntów w stolicy, jego żonę Elżbietę oraz znanego warszawskiego adwokata Andrzeja M.     

 

Funkcjonariusze CBA  przeszukali rezydencję  biznesmena w podwarszawskim Konstancinie  oraz warszawskie mieszkanie adwokata .

 

Śledztwo CBA  dotyczy ich udziału, działania wspólnie i porozumieniu w procesie przejęcia i wyłudzenia kamienicy i działki przy ul Pięknej 15, nieopodal Traktu Królewskiego w Warszawie, o wartości ponad 38 mln zł. Obecnie znajdują się tam m.in. luksusowe apartamenty.  

 

Zatrzymani przez warszawskich agentów CBA zostaną przewiezieni do  Prokuratury Okręgowej w Warszawie (Wydział ds. Wojskowych przy ul. Nowowiejskiej) która nadzoruje to śledztwo, tam usłyszą zarzuty.

 

Zatrzymani dziś mężczyźni – kupiec roszczeń i adwokat – byli wśród ośmiu osób zatrzymanych  przez CBA 11 maja ub.r. i potem decyzją sądu aresztowanych  w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w centrum stolicy, w tym działki Warszawie przy Placu Defilad, w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki (dawny adres to ul. Sienna 29), przy ul. Twardej 8 i 10 oraz przy ul. Królewskiej 39. Oprócz nich agenci CBA zatrzymali wtedy m.in. dwoje innych adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości, syna dziś zatrzymanego biznesmena i dwóch rzeczoznawców majątkowych wpisanych na sądową listę biegłych

CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji prowadzi kilkadziesiąt śledztw dotyczących blisko 200 adresów - większość z nich to cenne, o wielomilionowej wartości działki, kamienice. 

 

To pierwszych zatrzymań doszło jeszcze w ubiegłym roku. I tak funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali w styczniu 5 osób, a w lutym kolejne 3 osoby. Wśród zatrzymanych byli m. in. urzędnicy, adwokat Robert N. oraz   b. z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Jakub R. i rodzice urzędnika – Wojciech R. i Alina D.  W połowie maja agenci zatrzymali kolejne 8 osób, o których piszemy wyżej. 9 października agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali trzy kolejne osoby w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji: b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Grzegorza M. i biznesmena Janusz P. Zatrzymań dokonano  w śledztwie  nadzorowanym przez  Prokuraturę Regionalna we Wrocławiu w związku m.in. z reprywatyzacją wartej ok 160 mln zł działki tuż przy Pałacu Kultury. Większość z tych zatrzymanych  przez CBA decyzją sądu trafiła do aresztu.

 

Lista zatrzymanych przez CBA i lista zarzutów prokuratorskich nie jest zamknięta, śledczy  cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym. Badane są nowe wątki.

 

W pod koniec  ub. roku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli 20 mieszkań i firm - m.in. Warszawie, Gdańsku i Kielcach i zabezpieczyli materiał dowodowy w śledztwach  dotyczących  reaktywacji 40 przedwojennych spółek i wielomilionowych odszkodowań na szkodę Skarbu Państwa.

 

Piotr Kaczorek, CBA

 
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.