Z dnia 26.6.2018 r.: komunikaty CBAOd: Media CBA <media na serwerze cba.gov.pl>
Data: 26 czerwca 2018 10:24
Temat: komunikaty CBAW załączeniu dwa komunikaty CBA

 

13 zatrzymany z grupy „przebierańców". Za 1 mln zł załatwiał zwolnienie z aresztu

Ta realizacja to kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez katowickie CBA. Zatrzymani udawali agentów ABW i SKW. Powoływali się na wpływy w wymiarze sprawiedliwości i służbach specjalnych. Żądali i przyjmowali korzyści majątkowe w zamian za załatwianie spraw. Dziś lista zatrzymanych powiększyła się do 13.

Ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymany dziś warszawski przedsiębiorca miał powoływać się na wpływy i podjąć się  w sprawie prowadzonej przez prokuraturę z wielkopolski, w zamian ok. 1 mln zł doprowadzenia do zwolnienia z tymczasowego aresztu kilku podejrzanych o  przestępstwa o charakterze kryminalnym m.in. pobicia i porwania. 

Agenci CBA przeszukali mieszkanie oraz siedziby firm zatrzymanego pod kątem zabezpieczenia dokumentów, rzeczy mogących stanowić dowód w toczącym się śledztwie, a także majątku podlegającego zajęciu.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie powoływali się na wpływy w szeregu instytucjach państwowych, ministerstwach  i służbach specjalnych: SKW, ABW i CBA oraz podejmowali się pośrednictwa w załatwieniu różnych spraw w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę.

Do pierwszych ośmiu  zatrzymań w sprawie doszło w styczniu 2018 r. Prokurator zarzucił wtedy zatrzymanym przez CBA m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie innych przestępstw, w tym o charakterze korupcyjnym. Sąd zastosował wobec 5 zatrzymanych wówczas tymczasowe aresztowanie.

Ustalenia śledztwa wskazują, że grupa oferowała w zamian za korzyści majątkowe m.in. roztoczenie „parasola ochronnego służb" i wpisanie firmy na  wymyśloną, nierzeczywistą  „listę spółek specjalnych" prowadzonych przez Ministerstwo Finansów. Miało to skutkować  nie prowadzeniem wobec niej jakichkolwiek czynności kontrolnych czy śledczych.

W innym przypadku spowodowano u poszkodowanego wrażenie i pełne przekonanie, że przez wiele miesięcy pracuje na rzecz państwa polskiego a w rzeczywistości pracował i działał na rzecz grupy przestępczej.

Na kolejną realizację trzeba było czekać trzy miesiące.  Wśród czterech  zatrzymanych 18 kwietnia br. był m.in. były minister sprawiedliwości Andrzej K. (w latach 2004-2005) oraz były funkcjonariusz Wojskowych Służb Informacyjnych.  Te osoby związane z „przebierańcami" podszywały się pod funkcjonariuszy między  innymi Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w zamian za korzyści majątkowe podejmowały się załatwiania spraw urzędowych wobec ustalonych przedsiębiorców.

Wg ustaleń CBA, grupa działała w okresie od lipca 2015 roku do grudnia 2017 roku.

Śledztwo prowadzi Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. 

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone dalsze zatrzymania i powiększenie listy zarzutów. 

T.Brodowski/P.Kaczorek, CBA

 

Sprawa GetBack – zatrzymany prezes Polskiego Domu Maklerskiego

Agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali jednego z dyrektorów w GetBack SA oraz prezesa zarządu spółki Polski Dom Maklerski. To kolejna realizacja w śledztwie dotyczącym szeroko rozumianych nieprawidłowości w działaniu grupy kapitałowej GetBack SA.

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczy  m.in. wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w obrocie gospodarczym na szkodę spółki GetBack SA, wyprowadzania pieniędzy ze spółki w celu osiągnięcia korzyści osobistej oraz ukrywania dowodów. Sprawa obejmuje także przestępstwa manipulacji instrumentami finansowymi i podawania do publicznej wiadomości nieprawdy o działaniach spółki.

Agenci CBA przeszukali warszawskie mieszkania zatrzymanych, zabezpieczają dowody w siedzibie  Polskiego Domu Maklerskiego oraz siedzibach innych firm zatrzymanego prezesa. 

Już wcześniej śledczy z CBA intensywnie pracowali w tym śledztwie - przesłuchali łącznie kilkadziesiąt osób - w tym urzędników Komisji Nadzoru Finansowego i spółki GetBack SA, zabezpieczyli tomy dokumentacji oraz  dane elektroniczne.

16 czerwca zostali zatrzymani przez agentów z warszawskiej Delegatury CBA na lotnisku Chopina , Konrad K. – były Prezes Zarządu GetBack S.A. a w swoim domu na warszawskim Ursynowie Piotr B. - przedstawiciel podmiotu gospodarczego, który współpracował z byłym Prezesem Zarządu GetBack S.A.. Obaj zatrzymani przez CBA decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Były prezes GetBack SA. Konrad K. usłyszał m.in.:  zarzut dotyczący usiłowania doprowadzenia Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem, poprzez wprowadzenie w błąd co do faktycznej kondycji finansowej spółki GetBack S.A. i  przedłożenia nierzetelnych  dokumentów dla uzyskania dla GetBack S.A. pożyczki w kwocie 250 mln zł oraz zarzut wyrządzenia spółce GetBack S.A. szkody majątkowej na ponad 15 mln zł na podstawie nie wykonanych a opłaconych, pozornych umów o świadczenie usług doradczo – marketingowych przy emisji obligacji oraz o współpracy. Inny zarzut dotyczy sprawy podobnego charakteru, kwoty co najmniej 7 mln zł i umowy „o świadczeniu usług w zakresie bezpieczeństwa w biznesie". Zatrzymany przez CBA Piotr B. usłyszał zarzuty dotyczące tej umowy i działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.  Były prezes GetBack SA usłyszał także zarzut  przestępstw dotyczących publicznego rozpowszechnienia nieprawdziwych danych w raporcie bieżącym spółki, które mogły wprowadzać w błąd, co do wartości instrumentów finansowych emitowanych przez spółkę GetBack S.A., wbrew zakazowi takich manipulacji na rynku. Szczegóły zarzutów w swoim komunikacie przekazała prokuratura.

Czynności w śledztwie trwają. 

Piotr Kaczorek , CBA

 

 

 

 

 

 
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.