MIiR: Kolejne kilkadziesiąt kilometrów szybkich tras – fundusze unijne wspierają inwestycje na Pomorzu i Mazowszu

Kolejne kilkadziesiąt kilometrów szybkich tras – fundusze unijne wspierają inwestycje na Pomorzu i Mazowszu

Nowe odcinki drogi ekspresowej S6 i autostrady A2 powstają z dofinansowaniem unijnym z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dziś (20 listopada 2018 r. w Warszawie) podpisano umowy o dofinansowanie.

Szybciej z Gdańska do Słupska

Projekt, który obejmuje budowę prawie 41 km drogi S6 na odcinku Bożepole Wielkie – początek Obwodnicy Trójmiasta (tzw. trasa Kaszubska), otrzyma ponad 984 miliony złotych dofinansowania unijnego. Inwestycja warta jest niemal 1,16 miliarda złotych.

Po zakończeniu tej budowy zmniejszy się ruch samochodowy w miejscowościach, które leżą przy drodze krajowej nr 6. Pozytywną zmianę odczują zwłaszcza mieszkańcy Wejherowa, Redy czy Rumii. W okolicy będzie bezpieczniej, turystom łatwiej, wygodniej i szybciej będzie osiągnąć swój wakacyjny cel.

Warszawę i Mińsk Mazowiecki połączy autostrada

Dofinansowanie unijne z POIiŚ dostanie też mazowiecki odcinek autostrady A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego (wybudowaną również przy wsparciu funduszy europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013). Dzięki podpisanej dziś umowie, na projekt realizowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad trafi ponad 329 milionów złotych.

Inwestycja warta jest ponad 815 mln zł. Powstaną tu, poza niemal 15 km nowej drogi, wiadukty, kładki, przejścia dla zwierząt. Wykonawca wybuduje też jeden węzeł (węzeł Konik), który pomoże bezpiecznie rozprowadzić ruch po lokalnej sieci dróg.

Jak wydajemy pieniądze unijne na najważniejsze drogi

To 47. i 48. umowa o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 budowy przez GDDKiA odcinka autostrady, drogi ekspresowej albo obwodnicy.

"Podpisując dzisiaj te dwie umowy, drogowa dyrekcja wykorzystała już prawie trzy czwarte pieniędzy przeznaczonych na jej inwestycje. Dofinansowanie unijne z POIiŚ na najważniejsze projekty drogowe to już ponad 30,1 miliarda złotych" – podsumował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas uroczystości podpisania umów. 

 
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl
Niepodległa